Свет

Нови собири на граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

Српско знаме долго речиси 300 метри ја прекри улицата во Звечан, денеска мирно на Косово. Граѓаните се собраа пред општината а КФОР постави и бодликава жица. Дел од ...

Дрон предизвика пожар во руска нафтена рафинерија на Црното Море

Пожарот што избувна во нафтената рафинерија Афипски лоцирана во близина на црноморското пристаниште Новоросијка во Краснодарската област најверојатно е ...

Кадиров тврди дека добил зелено светло за нова офанзива во Доњецк

Рамзан Кадиров, лидерот од Чеченија, кој е сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, објави дека му е дадена наредба да промени распоред на своите сили во ...

МААЕ претстави пет принципи за да се спречи нуклеарна несреќа во Украина

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска ги повика Русија и Украина пред Советот за безбедност на ОН да поддржат пет „конкретни ...

Штрајк на затворските службеници во Романија

По вработените во образованието, железницата и здравството, денеска штрајкуваат и околу 5.000 службеници во затворите во Романија. Тие најмалку четири часа ќе ...

Тројца кандидати за претседателската функција на Летонија

Пратениците на еднодомниот парламент (Сејм) на Летонија денеска ќе гласаат за нов претседател. Актуелниот шеф на државата Егилс Левитс не се кандидира за втор ...

Една жртва при уривање на трибина на училишен стадион во Ростов на Дон

Една жена загина, а 26 лица, меѓу кои 15 деца, се повредени кога вчера се урна трибина за гледачи на стадион на територијата на спортско училиште во рускиот град ...

Повеќе од 2.200 педофили откриени за неколку години преку операцијата „Нинџа желка“ на швајцарската полиција

Повеќе од 2.200 педофили се разоткриени ширум светот во текот на неколку години благодарение на операцијата „Нинџа желка“. Швајцарската полиција вчера објави ...

Русија издаде потерници по двајца од највисоките украински команданти

Руското Министерство за внатрешни работи издало потерници по двајца од највисоките воени команданти на Украина, врховниот командант на украинските сили Валериј ...

Зеленски: Соработуваме со британска компанија за изградба на база за производство на оружје

Украина соработува со големата британска одбранбена компанија BAE Systems за создавање украинска база за производство и поправка на оружје - од тенкови до артилерија, ...