Свет

Норвешка вети една милијарда евра за поддршка на Украина

Норвешка вети дека ќе обезбеди финансиска поддршка од 1 милијарда евра за Украина за да ја зајакне нејзината одбрана, да им помогне на сиромашните и да помогне во ...

Њујорк го забрани оружјето на многу јавни места по одлуката на Врховниот суд

Државата Њујорк усвои закон со кој се забранува носење оружје на многу јавни места, меѓу кои и Тајмс Сквер, додека оние кои бараат дозвола за оружје ќе мора да ги ...

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Украина извезла 8 отсто повеќе жито и мешунки на годишно ниво за фискалната 2021/2022 година, која заврши на крајот на јуни, и покрај руската инвазија, јави ...

Пентагон: САД испраќаат два ракетни системи земја-воздух во Украина

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина два ракетни система земја-воздух НАСАМС, четири противвоздушни радари и до 150.000 парчиња артилериска ...

Германија и Шпанија ја разгледуваат можноста за испорака на „Леопард“ тенкови за Украина

 Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт разговарала со нејзината шпанска колешка Маргарита Роблес за потенцијална испорака на тенкови од ...

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

Словенечкиот премиер Роберт Голоб вчера изјави дека Љубљана сака Хрватска што поскоро да влезе во Шенген-зоната, но смета оти пред тоа треба да се решат некои ...

Радев денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата бугарска влада

Претседателот на Бугарија Румен Радев ќе и го врачи првиот мандат за формирање нова влада на најголемата политичка групација во Народното собрание ...

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува стратешка победа

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува стратешка победа што значително го ограничува дејствувањето на окупаторот, смета украинскиот претседател ...

Руски проектил погоди станбена зграда во Одеса, најмалку 17 загинати

Руски проектил рано утрово погоди деветкатна станбена зграда во украинското пристаниште Одеса, при што загинаа најмалку 17 лица, а десетици се повредени, соопштија ...

Џонсон ги повика земјите од НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги повика сојузниците во НАТО да ги зголемат трошоците за одбрана на 2,5 отсто од БДП до 2030 година. – Зголемувањето на ...