Свет

Радиоактивен материјал ќе ги покрие Германија, Полска и Словачка во случај на хаварија на „Запорожје“

Руското Министерство за одбрана објави дека нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина може да биде затворена доколку украинските сили продолжат со ...

Децата повредени во несреќата на српскиот автобус се вон животна опасност и може да заминат од Бугарија

Нема опасност по животот на децата. Тие можат безбедно да се транспортираат, изјави денеска бугарскиот министерот за здравство Асен Меџидиев. Тој додаде дека ...

Парламентот на Црна Гора утре ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ, неизвесен е исходот од гласањето

Собранието на Црна Гора утре треба да гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ, но исходот од тоа гласање се уште е неизвесен, пренесе ...

Два мали брода со околу 170 мигранти пристигнале на грчкиот остров Китира

Околу 170 мигранти, во два одвоени случаи, со два мали брода, во текот на вчерашниот ден пристигнале во јужниот дел на грчкиот остров Китира, а уапсени се најмалку три ...

Австралија и Аргентина најдобро би се справиле со последиците од хипотетичка нуклеарна војна

Научниците од Универзитетот Рутгерс во американската сојузна држава Њу Џерси спроведоа истражувања коишто покажаа дека Австралија и Аргентина, во случај на ...

Повеќе од 150 деца ги загубија животите во епидемија на сипаници во Зимбабве

Најмалку 157 деца починаа како резултат на појава на сипаници во Зимбабве, а повеќе од 2.000 инфекции се пријавени низ целата земја, соопшти владата на таа ...

Блинкен ги осуди руските акции во зоната на нуклеарната централа Запорожје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во разговор со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба ги осуди „руските акции во и околу украинската ...

Гутереш и Ердоган на средба со Зеленски во Украина

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш треба да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган денеска во ...

Во напад врз џамија во Кабул загинаа најмалку 10 лица

Во бомбашки напад врз џамија во авганистанската престолнина Кабул за време на синоќешна молитва загинаа најмалку десетмина, вклучувајќи и свештеник, а повредени ...

Вучиќ и Курти денеска во нова рунда од дијалог во Брисел

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти денеска се среќаваат во Брисел во нова рунда дијалог за нормализација на односите, со ...