Свет

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување на градоначалниците во Косово

Поранешниот шеф на албанската дипломатија, еден од најпознатите историчари и универзитетски професор, Паскал Мило анализирајќи ја состојбата во северот на ...

Рускиот претседател Владимир Путин нареди зајакнување на граничното обезбедување

Рускиот претседател Владимир Путин нареди зголемено гранично обезбедување за да се овозможи брзо движење на руската војска и цивили во украинските области кои ...

Претседател на турската изборна комисија: Резултатите би можеле да бидат познати порано отколку во првиот круг

Претседателот на Врховната изборна комисија на Турција Ахмет Јенер изрази желба вториот круг од претседателските избори да биде од корист за државата и турскиот ...

Дванаесет вештерки амнестирани во САД 400 години подоцна

Американската држава Конектикат ослободи од вина дванаесет лица осудени за вештерство пред речиси 400 години во колонијална Америка. Единаесет од нив биле обесени ...

Болтон: Западот треба да ја третира Русија како „изгнаничка земја”

Западот треба да ја третира Русија како „земја изгнаничка” по примерот на Северна Кореја или Иран, изјави Џон Болтон, поранешен советник за национална ...

Најголем досега руски напад со беспилотни летала, 40 дронови лансирани кон Киев

Руската армија лансираше повеќе од 40 дронови кон главниот град на Украина, кои синоќа беа соборени од киевските системи за воздушна одбрана, но едно лице загина, ...

Во Шпанија се одржуваат локални и регионални избори

Шпанија денеска гласа на локални и регионални избори кои ќе ги тестираат шансите на премиерот Педро Санчез да остане на власт по општите избори подоцна оваа ...

Кинескиот млазен авион C919 денеска ќе го има својот прв комерцијален лет

Чајна Истерн ерлајнс (China Eastern Airlines), компанија која го купи првиот домашен, кинески млазен авион C919, денеска ќе го реализира својот прв комерцијален лет, покажа ...

Турскиот претседател Ердоган во вториот изборен круг влегува како фаворит

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган влегува во вториот изборен круг како фаворит и сè уште ги држи уздите на власта, спротивно на анкетите кои пред две ...

Индискиот премиер ќе го отвори новиот парламентарен комплекс

Индискиот премиер Нарендра Моди денеска ќе го отвори новиот парламентарен комплекс, централен дел на проектот вреден 2,4 милијарди долари за обнова на зградите од ...