Свет

Во северно Косово убиен припадник на косовската полиција, Курти го обвини Белград за инцидентот

Еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е ранет рано утрово во напад на засега непознати и маскирани лица во селото Бањско во Лепосавиќ, во ...

Избори за францускиот Сенат

Избори за пополнување на околу половина од местата во францускиот Сенат, Горниот дом на Парламентот, се одржуваат денеска во Франција, јави ДПА. Речиси 77.000 локални ...

Вјоса Османи ја прекина посетата на САД по убиството на полицаец во северно Косово

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека денешниот напад врз косовската полиција во северно Косово, во кој е припадник на полицијата е убиен, а уште еден ...

Бабајан: Околу 120.000 Ерменци ќе го напуштат Нагорно Карабах

Околу 120.000 Ерменци од Нагорно Карабах ќе заминат во Ерменија, бидејќи не сакаат да живеат во составот на Азербејџан и се плашат од етничко чистење, изјави денеска ...

Вториот товарен брод со украинско жито пристигна во Истанбул

Вториот товарен брод со украинско жито пристигна денеска во Истанбул преку Црното Море, и покрај заканите на Москва дека ќе ги нападне бродовите што влегуваат и ...

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на припадник на косовската полиција во северно Косово

Припадници на американскиот КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен откако рано изутрината еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е ранет во напад на ...

Силен земјотрес во БиХ, почувствуван е и во Хрватска

Магнитудата била 4,5 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 47 километри од Мостар и 12 километри од Метковиќ. Го почувствувале и граѓаните на ...

Нови напади врз седиштето на руската Црноморска флота

Еден ден по успешниот украински напад врз седиштето на руската црноморска флота, повторно одекнаа експлозии на полуостровот Крим, кој Русија незаконски го ...

Вучиќ се сретна со потпретседателот на ЕК, потпишано писмо за намери меѓу Србија и ЕУ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Њујорк се сретна со потпретседателот на Европската комисија, Марош Шефчовиќ, со кого разговараше за забрзаниот ...

Продолжува штрајкот на холивудските сценаристи

Здружението на сценаристи на Америка (ВГА) и претставниците на главните студија вчера се состанаа трет ден неделава, додека толпа сценаристи се собраа да ...