Свет

Тргна првиот брод со хуманитарна помош во храна за Африка од Украина

Бродот „Brave Commander“ го напушти украинското пристаниште Пивдени, со првиот товар со хуманитарна прехранбена помош за Африка од Украина од руската ...

Уапсен маж осомничен за пожарот на грчкиот остров Тасос

Грчката полиција уапсила 65-годишен маж под сомнение дека е виновен за големиот пожар што минатата седмица избувна на островот Тасос, објавија медиумите во Грција, ...

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

САД и Јужна Кореја следната недела ги започнуваат своите најголеми здружени воени вежби во изминатите неколку години, во момент кога Пјонгјанг ги зголемува ...

Граѓаните на Балканот имаат деветпати повеќе оружје од војската и полицијата

Масовното убиство во Цетиње, кога напаѓачот уби 11 лица, уште еднаш го постави прашањето за достапноста на огненото оружје на Балканот, каде 90 отсто од целото оружје ...

Шојгу: Нема потреба од употреба на нуклеарно оружје во Украина

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во обраќањето пред учесниците на безбедносната конференција во Москва изјави дека Русија нема потреба да користи ...

Џина Лолобриџида се кандидира за италијанскиот Сенат

Италијанската актерка Џина Лолобриџида, која е среде десеттото десетлетие од својот живот, објави дека ќе се кандидира за италијанскиот Сенат на парламентарните ...

Состојбата на српските деца на лекување во Бугарија и понатаму е тешка

Децата примени во најголемата бугарска болница „Пирогов“ по несреќата со српскиот автобус се уште се во тешка состојба, соопшти денеска на брифинг со ...

Пожар и детонации во воен магацин на Крим

Две лица се полесно повредени во серија експлозии предизвикани од пожар што зафатил складиште за муниција во близина на населеното место Мајско во областа Џанкој ...

Не се знае каде е првиот брод со пченка што исплови од Украина

Украинската амбасада во Либан соопшти дека не знае каде е првиот брод со прехранбена стока што согласно договорот за деблокада на украинските пристаништа исплови ...

Проекција укажува на екстремно покачување на температурите во САД

Во рок од 30 години во САД ќе се развие појас на екстремни горештини, што ќе се протега од Луизијана преку Средниот Запад се до езерото Мичиген во северните делови на ...