Свет

Човечка глава пронајдена пред зградата на судот во Бон

Отсечена човечка глава е пронајдена во вторникот пред зградата на судот во западниот германски град Бон. „Случајни минувачи во раните вечерни часови ја ...

Литванскиот претседател повторно повика на посилно присуство на НАТО во балтичкиот регион

Литванскиот претседател Гитанас Науседа повторно повика на акција на источното крило на НАТО додека лидерите на алијансата се собираат на средба во Мадрид, јави ...

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржа договорот што ќе им овозможи на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО и помогна да се постигне договор зад ...

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја нападне Украина, доколку беше жена, смета британскиот премиер Борис Џонсон. Според него, лудата, мачо инвазија на ...

Путин сака да ги подобри односите со талибанците во Авганистан

Русија сака да ги подобри односите со талибанците во Авганистан, изјави рускиот претседател Владимир Путин во Душанбе за време на вчерашната посета на ...

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Конзуларната служба на руската Амбасада во Бугарија и Генералниот конзулат во Варна ја прекинаа својата работа. Исто така денеска и Генералниот конзулат во Русе ...

Продолжува потрагата по жртви по рускиот ракетен напад врз Кременчук

Продолжува потрагата по жртви по рускиот ракетен напад врз Кременчук во кој беа убиени најмалку 18 луѓе, а повеќе десетици се повредени. Стотици луѓе биле во ...

Радев ги заврши консултациите за нова влада на Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев ги заврши консултациите со партиите во Националното собрание за доделување мандат за формирање Влада, откако минатата недела ...

ДПА: Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за подобра глобална безбедност на храната

 Лидерите на Г7 ќе ветат до пет милијарди долари за да ја подобрат глобалната безбедност на храната во услови на претстојна криза со глад, предизвикана од ...

Итен состанок за Украина на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итен состанок за Украина. Итниот состанок го побара постојаниот претставник на Украина во ...