Свет

Голема победа за Трамп - Врховниот суд на САД собори одлука на Врховниот суд на Колорадо во пресрет на „Супервторник“

Американскиот Врховен суд денеска ја собори одлуката на Врховниот суд на Колорадо со која на Доналд Трамп му беше забранета кандидатура за изборите поради ...

Мировните преговори меѓу Израел и Хамас „минирани“ од барањето за список на живи заложници

Нема да попуштиме пред барањата на Хамас Бенјамин Нетанјаху им порача на Палестинците дека мораат да ги намалат своите очекувања доколку сакаат мир во регионот. ...

Четири лица загинаа во престрелка во Калифорнија

Најмалку четири лица загинаа, а неколку други се ранети во престрелка во американскиот град Кинг Сити, во Калифорнија, соопштија властите. Надлежните органи ...

Во тек е голема подморничка вежба на силите на НАТО во Средоземното Море

НАТО спроведува голема вежба на подморници наречена „Динамичка манта 24“ во Средоземното Море, во близина на италијанскиот остров Сицилија. Хеликоптери ...

Трамп ги смеша Бајден и Обама, Бајден ги збрка Украина и Газа

Американската јавност повторно изрази загриженост за возраста на најверојатните кандидати за претседател од Републиканската и од Демократската партија Доналд ...

Претставен предлог законот за финансирање на владата на САД

Преговарачите во американскиот Конгрес објавија предлог-закон за финансирање на владата до крајот на фискалната година што започна во октомври, бидејќи ...

Вонредна состојба на Хаити: Банди упаднаа во затвор, ослободија 4.000 затвореници

Хаити прогласи 72-часовна вонредна состојба и воведе полициски час, а владата најави дека ќе започне потрага по убијци, киднапери и други насилни криминалци за кои ...

Нетанјаху: Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно го повика Хамас да направи отстапки пред натамошните преговори за нов прекин на огнот и враќање на заложниците ...

Зеленски: Потребна е политичка волја на Западот за на Украина да и се достават потребните воени средства

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ги повика западните партнери на Украина да најдат политичка волја да му ги обезбедат на Киев потребните воени ...

Исланд го евакуираше туристичкото место Сина лагуна поради закана од вулканска ерупција

Исланд го евакуираше светски познатото туристичко место Сина лагуна поради блиската сеизмичка активност што укажува на непосредна опасност од ерупција на ...