Свет

Уапсени пет полицајци во Грција под сомнение дека помагале нелегален влез на мигранти во земјата

Грчката полиција од северниот дел на земјата уапсила петмина полицајци под сомнение дека соработувале со мрежи на криумчари од Турција и во најмалку 12 случаи ...

Најмалку една жртва во руски напад врз Киев

Украинските сили за противвоздушна одбрана уништија повеќе од 20 беспилотни летала во воздушните напади кои Русија ги изврши врз Киев во раните утрински часови, ...

Нова мисија на кинеската вселенска станица, меѓу астронаутите за првпат и цивил

Кина денеска испрати тројца нови астронаути во својата вселенска станица Тиангонг, меѓу кои за првпат има и еден цивил. Како што јавуваат странските агенции, ...

Хрватска го слави Денот на државноста

Хрватска денеска го слави Денот на државноста во знак на сеќавање на конституирањето на првиот демократски избран повеќепартиски парламент на 30 мај 1990 година, кој ...

Суданските фракции се согласија да го продолжат примирјето

Завојуваните судански фракции во понеделникот се согласија да го продолжат примирјето за пет дена, откако обновените жестоки борби и воздушните напади во делови ...

Собјанин: Неколку згради во Москва оштетени при напад со дронови

Неколку згради во Москва утринава се оштетени при напад со дронови, објави градоначалникот Сергеј Собјанин на Телеграм. „Рано утринава напад со дрон ...

Грција и официјално влезе во предизборен период

Нешто помалку од десет дена од парламентарните избори по кои ниту една од партиите не го доби потребното мнозинство за формирање Влада, Грција и официјално влезе ...

Вучиќ синоќа разговараше со Борел и Тајани, за денеска закажа состаноци со амбасадорите на Квинта, ЕУ, Русија и Кина

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, синоќа телефонски разговараше со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и ...

Турската изборна комисија ја потврди победата на Ердоган на претседателските избори во Турција

Продолжува владеењето на Реџеп Таип Ердоган со Турција. Нов мандат за актуелниот турски претседател откако победи на вториот круг од изборите. Дводецениската ...

Повторно експлозии во центарот на Киев, Кличко ги повика граѓаните да останат во засолништа

Претпладнево повторно се слушнале експлозии во центарот на Киев, а во сила е предупредување за воздушна опасност. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко соопшти ...