Свет

Повторно експлозии во центарот на Киев, Кличко ги повика граѓаните да останат во засолништа

Претпладнево повторно се слушнале експлозии во центарот на Киев, а во сила е предупредување за воздушна опасност. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко соопшти ...

Дачиќ: Ситуацијата на Косово е последица на постојаната ескалација што ја прави Курти

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека ситуацијата на Косово е „последица на постојаната ескалација што ја прави косовскиот премиер ...

КФОР ги пропушти вработените до влезот на општина Звечан, косовската полиција ги запре и фрли солзавец

Косовската полиција утрово фрли солзавец кон вработените во општина Звечан кои во неколку наврати се обидоа да влезат во зградата. Како што јави Радио-телевизија ...

Зеленски: Руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина. „Киев и сите наши градови, ...

Бегај му честита на Ердоган: Партнерството и братското пријателство меѓу Албанија и Турција дополнително ќе расте

Претседателот на Албанија, Бајрам Бегај синоќа му честиташе на Реџеп Таип Ердоган, кој беше реизбран за претседател на Турција, функција на која се наоѓа од 2014 ...

Бајден: Постигнат е договор за зголемување на лимитот за задолжување, сега на ред е Конгресот

Американскиот претседател Џо Бајден потврди дека постигнал договор со претседателот на Претставничкиот дом на републиканците, Кевин Мекарти за зголемување на ...

Експлозии во близина на Киев втора ноќ по ред

Неколку експлозии се слушнале рано утрово во Киев, објави градоначалникот Виталиј Кличко, на вториот ден од руските воздушни напади врз градот. „Ракетата е ...

Ердоган: Добивме одговорност да владееме во следните пет години, единствениот победник е Турција

Актуелниот претседател на Турција Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во вториот круг од претседателските избори. - Добивме одговорност да владееме во следните ...

Шефот на НАТО го повика Косово да ги намали тензиите со Србија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го повика Косово да ги намали тензиите со Србија, два дена по жестоките судири меѓу косовската полиција и ...

Новите пратеници во грчкиот Парламент положија свечена заклетва

Свечена заклетва во грчкиот Парламент попладнево положија новите 300 пратеници избрани на минатонеделните избори во Грција, а ќе имаат еден од најкусите ...