Свет

Францускиот амбасадор во Приштина најави последици доколку не се почитуваат договорите од Охрид и Брисел

Францускиот амбасадор во Косово Оливие Геро изјави дека косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ „ќе ги сносат последиците“ ...

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во ненадејна посета на Киев

Јапонскиот премиер Фумио Кишида пристигна во ненадејна посета на Киев, јавија јапонските медиуми.   Кишида е единствениот лидер на Г7 кој се уште не ја посетил ...

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп во врска со очекуваното обвинение против него

Поставени се барикади околу судот во Менхетен, каде приврзаниците на Доналд Трамп се подготвуваат да протестираат против обвиненија во врска со изборната кампања ...

Стејт департмент: Најсериозните проблеми на Косово се владината корупција, родовото насилство и заканите за малцинствата

Сериозната корупција во Владата, недостиг на истрага и одговорност за родово засновано насилство и насилство или закани врз етничките малцинства и други ...

Кинескиот претседател Џинпинг ја почна тридневната посета на Москва

Кинескиот претседател Ksи Џинпинг пристигна во русија, негова прва посета на странска земја откако по трет пат беше избран за претседател на Кина, но и прва посета ...

Сервер за новиот анекс договор Белград - Приштина

Два големи недостатока има анексот за спроведување на договорот помеѓу Белград и Приштина од Охрид, смета Даниел Сервер, професор на Универзитетот Џонс Хопкинс од ...

Медведев: Одлуката на Хашкиот суд ќе има монструозни последици за правото

Заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев оцени дека одлуката на Меѓународниот кривичен суд  да издаде налог за апсење на ...

Нова драма над Црното Море: СУ-27 се обде да урне „Бајрактар“

Турските медиуми објавија снимка за која тврдат дека покажуваат како СУ-27 на руските воздухопловни сили се обидува да собори украинско беспилотно летало ...

Земјотресот во Еквадор однесе најмалку 15 животи, стотици се повредени

Најмалку 15 лица загинаа, а над 400 се повредени по земјотресот со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди јужниот брег на Еквадор, јави ...

Ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војна, вели полски дипломат

Јан Емерик Рошишевски, полскиот амбасадор во Франција, во интервју за француската телевизија LCI изјави дека може да се појави ситуација во која Полска ќе мора да ...