Свет

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, а шест во Гватемала

Најмалку осум лица загинаа, а три се повредени откако обилни дождови предизвикаа излевање на река во мексиканската држава Халиско. „Нетипичните“ врнежи ...

Бајден предупредува дека милиони ќе гладуваат ако владата се блокира

 Американскиот претседател Џо Бајден и еден од неговите главни помошници предупредија дека блокирањето на федералната влада може да предизвика широко ...

Орбан: Унгарија не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека неговата земја не брза да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што укажува на тоа дека ...

Русите соопштија дека собориле украински дронови над регионите Белгород и Курск

Руските единици за противвоздушна одбрана доцна синоќа одбија неколку напади на украински беспилотни летала над регионите Белгород и Курск, уништувајќи најмалку ...

Нигериските сили спасиле 14 од 20 грабнати студенти од универзитет

Нигериските безбедносни сили спасија 14 од најмалку 20 студенти кои минатата недела беа киднапирани од универзитет во северозападниот дел на земјата и трагаат по ...

Убиен новинар во вкрстен оган при напад на полицијата во северно Мексико

Мексиканскиот новинар Хесус Гиутиерез, кој раководел со локалната страница за вести Нотифајс (Notifice) на Фејсбук, е убиен вчера во северниот мексикански град Сан ...

ЕК усвои мерки за ограничување на употребата на микропластиката

Европската комисија усвои нови правила за ограничување на намерното додавање на микропластика во производите што се продаваат во ЕУ, како уште еден чекор кон ...

Петковиќ: Приштина вчерашниот настан го искористи како причина за терор на северот на Косово

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, изјави дека Приштина го искористила вчерашниот настан како повод за „најгол терор на северот ...

ЕУ ќе инвестира 90 милиони евра во проекти за заштита на почвата

Европската комисија донесе одлука за инвестирање на 90 милиони евра во спроведување на 17 нови истражувачки проекти, како дел од Договорот за почвата во Европа, ...

Постигнат договор за таксите на Европската агенција за лекови

Советот на ЕУ и Европскиот парламент постигнаа договор за Регулативата за модернизација и поедноставување на структурата на надоместоците што и се плаќаат на ...