Свет

Полицијата уби маж во Висконсин каде се одржуваше конвенцијата на Трамп

Полицијата на државата Охајо во Милвоки, во државата Висконсин, каде се одржуваше републиканската национална конвенција, застрела и уби маж кој имал ножеви во ...

Адам Шиф го повика Бајден да се откаже од трката за реизбор за претседател на САД

Демократскиот конгресмен од Калифорнија, Адам Шиф денеска јавно го повика американскиот претседател Џо Бајден да ја прекине кампањата за реизбор, повикувајќи го ...

Анкета: Американците стравуваат дека ситуацијата излегува од контрола

Резултатите од најновата анкета на Ројтерс и Ипсос покажуваат дека Американците стравуваат дека ситуацијата излегува од контрола по неуспешниот атентат врз ...

Анкета: Две третини од демократите сметаат дека Бајден треба да се повлече од трката за реизбор

Речиси две третини од демократските гласачи во САД веруваат дека претседателот Џо Бајден треба да се повлече од трката за реизбор и да дозволи на неговата партија ...

Израелска делегација пристигна во Каиро на продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Израелската делегација денеска пристигна во Египет на продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа. Во Каиро пристигнаа шест израелски ...

Отворањето на ОИ во Париз ќе го обезбедуваат 45.000 полицајци

Околу 45.000 полицајци ќе го обезбедуваат отворањето на Олимписките игри во Париз на 26 јули, на кое ќе присуствуваат над сто шефови на држави и влади. На церемонијата, ...

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за укинување на визите за Србите од Косово

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ денеска постигнаа договор за регулативата со која во безвизен режим ќе бидат опфатени и граѓаните на Косово со српски пасоши, ...

Во Црна Гора голема акција против шверцерите на наркотици

По налог на Специјалното државно обвинителство на Црна Гора денеска од слобода се лишени девет лица, а поднесена е кривична пријава против 19 лица, припадници на ...

Столтенберг го назначи Патрик Тарнер за висок претставник на НАТО во Украина

Генералниот секретар на НАТО во заминување Јенс Столтенберг денеска го именуваше својот поранешен помошник за одбрана Патрик Тарнер за висок претставник кој ќе ...

Шестмина отруени со цијанид во луксузен хотелски апартман во Тајланд

Шест лица кои починаа во луксузен хотелски апартман во тајландската престолнина Бангкок биле отруени од пијалоци во кои имало додадено цијанид, соопшти ...