Свет

Вучиќ и Курти денеска на одвоени средби со Столтенберг

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска, на одделни средби во Брисел ќе разговараат со генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Герашенко: Вчера на Крим биле уништени огромен број руски авиони

Антон Герашенко, советник на украинскиот претседател, сугерира дека во вчерашната експлозија на Крим биле уништени голем број руски авиони. Имено, Герашенко ...

Украински генерал: Русите напредуваат во Донбас, испукуваат до 60.000 парчиња муниција дневно

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина, призна дека руските сили продолжуваат да напредуваат во Донбас, но рече дека ...

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, патниците ги искршиле прозорците за да побегнат

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, во близина на Кастелон на североистокот на земјата. Дури 20 патници се здобиле со изгореници, од кои тројца потешко, откако ...

Лидерот на Доњецк му пратил порака на Ким Џонг-ил, сака соработка со Северна Кореја

Лидерот на прорускиот сепаратистички регион Доњецк во источна Украина му испратил порака на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. - Северна Кореја и Република ...

Палестинскиот лидер Махмуд Абас не се извини за терористичкиот напад на Олимпијадата во Минхен во 1972 година

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера се воздржа од извинување за крвавиот напад на палестинските милитанти врз израелските спортисти за време на Летните ...

Голем пожар кај Шибеник

Во 15 часот и 17 минути шибеничките пожарникари добиле дојава за пожар во Врпоље, објави Шибенски.хр. Според Противпожарната бригада на Шибеничко-книнската ...

На Родос и Санторини уапсени 27 лица со фалсификувани патни исправи

Со фалсификувани патни исправи, во два одвоени случаи,  27 лица, странски државјани, се обиделе од аеродромите на грчкиот острови Санторини и Родос да стигнат во ...

Во Тирана ќе се гради облакодер висок 85 метри, дизајниран според ликот на Скендербег

Во центарот на Тирана ќе се гради облакодер моделиран според ликот на албанскиот национален херој Ѓерѓ Кастриот-Скендербег, што е дизајниран од холандското ...

Путин: Ситуацијата во Украина покажува дека САД се обидуваат да го продолжат конфликтот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги обвини САД за одолговлекување на украинскиот конфликт и се обидуваат „да го дестабилизираат“ светот преку ...