Свет

Северна Кореја се закани дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава на војна

Северна Кореја денеска соопшти дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава на војна. Пјонгјанг ќе одговори на секој обид на САД да ги попречат ...

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Газа мора да остане палестинска земја, изјави денеска портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, додавајќи дека САД се противат на ...

Баколас: Уверен сум дека ЕПП ќе ја предложи Фон дер Лајен за втор мандат на чело на ЕК

Уверен сум дека лидерите на членките на Европската народна партија (ЕПП) „ќе ја направат вистинската работа“ и ќе ја поддржат Урсула фон дер Лајен за втор ...

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

По еднонеделното примирје, Израел денеска изврши нови напади врз Појасот Газа. Министерството за здравство во Газа, кое го води Хамас, соопшти дека речиси 200 ...

БРИКС останува без Аргентина

Дајана Мондино, новата министерка за надворешни работи на Аргентина, изјави дека нејзината земја нема да се придружи на економскиот блок БРИКС. „Нема да ...

Кралот Чарлс: Опстанокот на човештвото е загрозен ако не се врати природната рамнотежа

Британскиот крал Чарлс денеска на климатскиот самит КОП28 во Дубаи ја изрази својата длабока загриженост дека светот е далеку од решавање на климатската криза. Во ...

Шојгу тврди дека Русија воено напредува на сите фронтови во Украина

Русија денеска соопшти дека нејзините трупи напредуваат во сите сектори на украинскиот фронт, и покрај тоа што набљудувачите забележаа мало движење во повеќе од ...

Гутереш: Согорувањето на фосилните горива мора целосно да се запре

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш им порача денеска на светските лидери дека согорувањето на фосилните горива мора целосно да се запре и ...

Курти со западните дипломати: Нема српски избори во Косово без барање од Белград до Република Косово

Косовскиот премиер Албин Курти синоќа се сретнал со дипломатските претставници на земјите од таканаречената КВИНТА - петте најголеми западни сојузници на Косово ...

Њујорк Тајмс: Израел ги отфрлил претходно добиените предупредувања за напад од Хамас

Израелските власти имале разузнавачки информации дека палестинската милитантна група Хамас подготвувала напад од широк опсег пред нападот на 7 октомври, но ги ...