Свет

Двајца повредени во руски воздушен напад на Киев

Најмалку две лица се ранети во синоќешниот руски ракетен напад врз Киев, пренесува Украинска Правда. Се додава дека проектилите оштетиле шесткатница, како и ...

Русија изврши голем напад врз електроенергетската инфраструктура на Украина

Украина на 22 јуни објави дека Русија во текот на ноќта извршила „масовен“ напад врз енергетската инфраструктура на западот и југот на земјата. „Опремата е ...

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Канцеларијата за борба против измами на Европската унија, ОЛАФ, во соопштението за печатот во петокот рече дека околу 33 милиони евра средства наменети за помош на ...

Големите горештини се причина за прекинот на струјата во регионот

Шефовите на министерствата за енергетика на Црна Гора и на Албанија го наведоа преоптоварувањето на системот поради екстремно високите температури како причина ...

Се враќа струјата во Хрватска и БиХ, „падна далноводот меѓу Грција и Албанија“

По хаосот и прекините во електроенергетскиот систем, електричната енергија е вратена во многу градови низ Босна и Херцеговина. Се врати струјата и во делови од ...

ОЛАФ откри измама со пари од ЕУ во вредност повисока од милијарда евра

Истрагата на Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) откри дека повеќе од милијарда евра од парите на даночните обврзници на ЕУ треба да се вратат ...

Земјите од ЕУ го потврдија за почеток на пристапни преговори со Украина и Молдавија

Дваесет и седумте земји на ЕУ потврдија дека пристапните преговори со Украина и Молдавија ќе започнат во вторник, соопшти белгиското претседателство со ЕУ . На ...

Без струја Тирана и повеќе други градови

Без електрична енергија од пладне е Тирана и повеќе градови во Албанија, како Корча, Елбасан, Скадар, Драч, Поградец, Лежа и Кукс. -Илјадници семејства останаа без ...

Речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и БиХ

Речиси целата област на Црна Гора е без струја, соопшти Црногорскиот електродистрибутивен систем (ЦЕДИС). Како што се наведува во краткото соопштение на Фејсбук ...

Нови правила за првата претседателска дебата меѓу Бајден и Трамп

Првата претседателска дебата меѓу двајца кандидати за претседател на САД, актуелниот шеф на државата Џозеф Бајден и неговиот претходник Доналд Трамп, ќе се одржи ...