Свет

Холандија ќе ѝ стави вето на Бугарија за влез во Шенген зоната - бугарските власти со остри реакции

По одлуката дека Холандија ќе ја блокира Бугарија за влез во Шенген зоната на следниот совет на ЕУ на 8 декември од официјална Софија порачуваат дека холандија ...

Кулеба: 17 украински амбасади добија сомнителни пакети

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека 17 украински амбасади ширум светот во изминатите денови примиле ...

Земјотрес регистриран на индонезискиот остров Јава

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на индонезискиот остров Јава, соопшти Геолошкиот институт на ...

САД го претставија новиот стелт нуклеарен бомбардер Б-21

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да изведува нуклеарни напади со долг дострел, како и ...

Клевери: Путин мировните преговори може да ги искористи за да обучи повеќе војници и да произведе повеќе муниција

Шефот на британската дипломатија Џејмс Клевери во интервју за Телеграф предупредi дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи мировните ...

На летовите во ЕУ ќе можат да се користат мобилни телефони

Патниците во авиони во Европската унија од следната година ќе можат целосно да ги користат своите телефони за време на летот, јавува Би-Би-Си.   Европската ...

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега нема план за средба со Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не планира да разговара со Владимир ...

Брнабиќ: Србија нема да учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени како „срамна“ изјавата на портпаролот на Европската Унија, Петер Стано, за именувањето на Ненад Рашиќ за министер ...

Лавров: Односите меѓу Русија и Западот повеќе нема да бидат исти

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека односите меѓу Русија и Западот веќе нема да бидат исти и дека во блиска иднина нема да може да ...

Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна за сама да и се спротистави на Русија

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј изјави дека Европа „не е доволно силна“ сама да и се спротивстави на Москва. Премиерката на Финска, ...