Свет

Стотици луѓе на погребот на Навални покрај засилените безбедносни мерки

Под силно полициско обезбедување, во Москва погребан Алексеј Навални. Илјадници Руси излегоа на улиците да му одадат последна почит на  најголемиот критичар на ...

Повици за истрага по убиството на цивили кои чекаа помош во Газа

Стотици Палестинци загинаа додека се обидуваа да дојдат до хуманитарна помош. Несреќата се случила откако конвој со 30 камиони, кој пренесувал храна и вода, бил ...

Германската влада ја зголемува хуманитарната помош за Газа за 20 милиони евра

Германската влада ја зголемува за уште 20 милиони евра хуманитарната помош за луѓето во блокираниот Појас Газа, кој со месеци е подложен на непрестајно израелско ...

Најмалку 43 лица загинаа во пожар во трговски центар во Бангладеш

Најмалку 43 лица загинаа во пожар што избувна во шесткатен трговски центар во Дака, Бангладеш. Министерката за здравство, Саманта Лал Сен рече дека пожарот ...

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград отворен за сообраќај, дојавите за бомби биле лажни

Белградскиот аеродром „Никола Тесла“, синоќа, од 22,30 часот, повторно е отворен за авиосообраќај, соопштија службите на аеродромот. Радио телевизија на Србија ...

САД ја блокираа изјавата во СБ на ОН со која Израел се обвинува за смртта на Палестинците во Газа

САД ноќеска ја блокираа изјавата на Советот за безбедност на ОН, предложена од Алжир и поддржана од арапските земји, со која се посочува дека израелските сили се ...

Гутереш: Убиството на над 100 Палестинци во Газа бара ефикасна и независна истрага

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска изјави дека убиството на повеќе од 100 лица, кои чекале хуманитарна помош во Газа, е ситуација ...

САД и Франција: Реториката на Путин е неодговорна

Вашингтон и Париз синоќа ги нарекоа „неодговорни“ зборовите на рускиот претседател, кој го предупреди Западот на реалниот ризик од нуклеарна војна доколку ...

Трамп: Бајден треба да полага когнитивен тест, за да дознаеме зошто донесува ужасни одлуки

Кандидатот за претседателска номинација на Републиканската партија, Доналд Трамп, денеска изјави дека американскиот претседател Џозеф Бајден „мора да направи ...

Конгресот усвои мерка за привремено финансирање на владата на САД

Конгресот на САД донесе краткорочна финансиска мерка за да се избегне делумното затворање на американската федерална Влада, што ќе се случеше ...