Спорт

Швјонтек и Хадад Маја се пласираа во полуфиналето на Ролан Гарос

Полската тенисерка Ига Швјонтек и Беатриз Хадад Маја од Бразил ќе играат во полуфиналето на Отвореното првенство на Франција. Ова е епилогот по двете денешни ...

Гвардиола: Кога мојот тим губи јас грешам, ако победиме тогаш сум во право

Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, призна дека згрешил со изборот на составот за финалето на Лигата на шампионите во 2021 година. Граѓаните тогаш загубија ...

Алкараз по вторпат се пласираше во полуфинале на Грен слем и ќе игра со Ѓоковиќ

Првиот светски рекет Карлос Алкараз синоќа го совлада Стефанос Циципас во четвртфиналето на Ролан Гарос - 6:2, 6:1, 7:6 (5). Дваесетгодишниот Шпанец по втор пат се ...

Швјонтек се искачи на второто место во историјата по успешност на „Ролан Гарос“

Светскиот рекет број еден Ига Швјонтек (Полска) се пласираше во четвртфиналето на „Ролан Гарос“, откако нејзината ривалка во осминафиналето, Лесија Цуренко ...

Милан ги отпушти директорите Малдини и Масара

Паоло Малдини се повлече од функцијата технички директор на Милан. Со него заминува и спортскиот директор Фредерик Масара.  Новинарот Џанлука Ди Марцио објави ...

Мајами го победи Денвер и израмни во финалето на НБА

Мајами ноќеска на гостински терен го совлада Денвер со 111:108 во вториот натпревар од финалето на НБА-лигата. Центарот на Нагетс Никола Јокиќ беше најефикасен ...

Младост 96 ја врати титулата во Прилеп

Пингпонгарите на Младост 96 ја вратија титулата во Прилеп. Овој викенд се изиграа двата финални натпревари, прво во Прилеп па во Скопје. Првиот натпревар го доби ...

Димитријевиќ и Валенсија спогодбено ја прекинаа соработката

Ненад Димитријевиќ зад себе остава неверојатна сезона во која беше избран за МВП во клучниот дел од сезоната во Русија, во која успеа да дојде и до титулата во ВТБ ...

Дејан Георгиевски поразен во 2. Коло на СП во таеквондо

Сребрениот олимпиец, Дејан Георгиевски е  елиминиран по првата своја борба на Светското таеквондо првенство што се одржува во Баку. Во силната конкуренција на ...

Одбојкарите ја победија Хрватска (3:2) за втор триумф во Златната европска лига

Македонската одбојкарска репрезентација синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ја победи Хрватска со 3:2, по сетови 25:17, 25:22, 22:25, 29:31 и 16:14. Ова е втор триумф ...