Спорт

Станојоски и Михов со победи се вратија во водечката група на Отвореното шаховско првенство

На Отвореното првенство на Македонија во шах, кое се игра во Скопје, вчера на програмата беа дуелите од седмото коло. Велемајсторот Звонко Станојоски со црни ...

Реал Мадрид и Манчестер Сити одиграа нерешено

Екипите на Реал Мадрид и Манчестер Сити одиграа динамичен и возбудлив полуфинален дуел кој заврши без победник (1-1), па финалистот во Лигата на шампионите во ...

Јокиќ казнет со 25 илјади долари поради туркање на сопственикот на Феникс

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ е казнет од НБА со 25.000 долари.  Дваесет и осумгодишниот Србин го оттурна сопственикот на Феникс, Мат Ишбија за време на ...

ППК Крива Паланка - Државни прваци во женска сениорска тимска конкуренција

Екипата на Крива Паланка со победата врз Шампион Фа со 4:2 изминатиот викенд успеа да ја обезбеди титулата Државен првак во пинг-понг во женска сениорска ...

Надал го пропушта мастерсот во Рим

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ќе го пропушти претстојниот мастерс турнир во Рим бидејќи и натаму има проблеми со повредата на колкот. „Жал ми е што морам да ...

Доделен шампионскиот пехар на ракометарките на „Ѓорче Петров“

Ракометарките на „Ѓорче Петров“ го подигнаа шампионскиот трофеј, откако и официјално ја одбранија титулата во македонската женска Суперлига, и покрај ...

Формирана светска шаховска лига

Со заедничка акција на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) и индиската компанија „Tech Mahindra“ на крајот од идниот месец во Дубаи ќе стартува ново, уникатно, ...

Клоп: Чиста мрежа за Ливерпул е реткост оваа сезона

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп даде свое видување за победата над Фулам со 1:0  синоќа во натпревар од 28. коло во Премиер лигата. - Јас сум многу среќен. Ова е ...

Халанд го постигна својот 35. гол во Премиер лигата во сезоната и постави рекорд

Ерлинг Халанд го постави рекордот за најмногу постигнати голови во една сезона во Премиер лигата. Напаѓачот на Манчестер сити, го погоди голот на Вест Хем во 70. ...

Форбс: Роналдо најплатен спортист во светот

Португалецот Кристијано Роналдо стана најплатен спортист во светот, објави денеска магазинот Форбс, проценувајќи дека 38-годишниот фудбалер на саудиски Ал Наср ...