Спорт

Македонските тенисерки го освоија четвртото место во БЏК купот

Македонската женска тениска репрезентација го освои 4. место во БЏК купот во Втората евро-африканска зона што се игра во Вилнус, Литванија. Македонките денес ...

Почнува новата сезона во коњички спорт - прескокнување пречки

Со дводневен турнир викендов во скопско Волоково ќе биде отворена сезоната 2024 во прескокнување пречки со коњи. Според натпреварувачкиот календар на Федерацијата ...

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

„Во фудбалот има проблеми“, изјави претседателот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, повикувајќи на единство во борбата против ...

Жоелинтон потпиша нов договор со Њукасл

Фудбалерот на Њукасл, Жоелинтон потпиша нов повеќегодишен договор со клубот од Премиер лигата. Претходниот договор на 27-годишниот бразилски фудбалер истекуваше ...

Гасперини: Испишавме историја во Ливерпул

Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, ја нарече историска победата на неговиот тим од 3-0 на гостувањето изминатата вечер над Ливерпул на „Енфилд Роуд“ во ...

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Руската атлетичарка Екатерина Поистогова - Гулиев (33) е суспендирана на две години и ќе ѝ биде одземен сребрениот медал освоен во трката на 800 метри на Олимписките ...

Реал против Сити со трет најлош посед на домашен терен во ЛШ

Реал Мадрид против Манчестер сити одигра еден од најлошите натпревари според по поседот на топката. „Кралевите“ ја имаа топката кај себе 38 проценти од ...

Тухел: Судијата ја виде играта со рака, но одбил да досуди пенал за нас

Тренерот на Баерн, Томас Тухел, на прес-конференција по првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите синоќа со Арсенал (2:2) изјави дека судијата Глен ...

Адетокунбо се повреди и не можеше да го заврши натпреварот против Бостон

Првата ѕвезда на Милвоки бакс, Јанис Адетокунбо, се повреди на натпреварот против Бостон одигран ноќеска на домашен терен. Милвоки победи со 104:91, а 29-годишниот Грк ...

Анчелоти по ремито со Сити: Одговоривме добро по примените голови

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти ги искажа своите импресии по синоќешното реми со Манчестер сити во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на ...