Слобода на медиуми

ССНМ, ЗНМ и СЕММ: МВР и ОЈО да го санкционираат говорот на омраза кон новинари

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) најостро го ...

СЕММ, ЗНМ, ССНМ и МИМ: осуда за говорот на омраза на социјалните мрежи по објавениот текст на „Лидер“

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Здружението на новинарите (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Македонскиот ...

Чадиковски: Нападите и заканите врз новинарите треба итно да се процесуираат

Драматичен пораст на напади и закани кон новинарите оваа година. Четиринаесет, за разлика од лани кога имало само шетири. Од здружението на новинари порачаа дека ...

ССНМ, ЗНМ и СЕММ: Осуда за заканите и дискредитациите кон новинари

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), ја осудуваат непримерната јавна комуникација со ...

ЗНМ и ССНМ: Осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џезира во центарот на Скопје

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) го осудуваат нападот кон новинарската екипа на Ал ...

Чадиковски: Новинарот има право на слободна проценка дали да известува од настан, на кој не се почитуваат протоколите

Новинарот има право на слободна проценка и во случаите дали воопшто треба да известува од настан за кој проценува дека е од висок ризик, односно дека партијата ...

Медиумски штрајк – црн екран за владата најавија локалните и регионални телевизии

Регионалните и локални телевизии кои емитуваат програма преку оператори на електронска комуникациска мрежа, членки на здружението „Медиум објектив“ ...

Синадиновска: Портали барале пари од брендови за да тргнат реклами кои не ни постојат

  Според извори од компании во земјава, дел од интернет-порталите барале пари од познати брендови за да тргнат реклама на фирмата или нивните производи од ...

Денеска се поднесени тужби за нападите врз новинарите кои се случија на 27-ми април

Здружението на новинарите на Македонија потсетува дека на 27-ми април, пред три години се случи „крвавиот четврток“, каде поголема група поддржувачи на ...

МИМ ги објави наградените стории од конкурсот „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија 2019

Сторијата „Жив и надграден: Лукративниот бизнис-клуб околу РЕК Битола“, на новинарот Владо Апостолов, ја освои првата награда на годинешниот конкурс ...