Македонија

Утре средба Ковачевски - Мицкоски

Утре во 15 часот во клубот на пратениците средба меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски Од ВМРО ДПМНЕ за ТВ 24 потврдуваат дека ...

Новиот бугарски мандатар: Предлогот веќе не е наш проблем, туку на соседот

Новиот бугарски мандатар за формирање на Владата, Асен Василев, од „Продолжуваме со промени“ денеска го доби мандатот и веднаш се осврна и на случувањата во ...

Стојановски до власта: Колку и да се обидувате да не сотрите, нема да успеете, Македонија НЕ Е НА ПРОДАЖБА

Среќен сум и тажен. Среќен сум затоа што Божјата волја беше да се родам во Македонската лулка. А тажен бидејќи сите ние заедно споделувајќи ја радоста што му ...

Мицкоски: Не прифаќаме асимилација, заканите на Османи се кукавички

Не прифаќаме асимилација не прифаќаме бришење на македонската историја, не прифаќаме бугаризирање на Гоце Делчев, на Дамјан Груев, на Јане Сандански, на Ѓорче ...

Протест пред Владата против францускиот предлог

Пред Владата вечерва се одржува протест против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Северна ...

Павле Трајанов: Протоколот е контроверзен, да не се потпишува

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија ...

На Беровско езеро во тек е потрага по телото на 14 годишник од Берово

Во тек е потрага по телото на 14 годишник кој се удавил во водите на Беровско Езеро. Екипи на ОВР Берово се на местото на несреќата, каде повеќе од еден час го ...

Утре Пендаровски свикува седница на Советот за безбедност, на маса францускиот предлог

утре напладне во кабинетот на претседателот Стево Пенадровски ќе се одржи седница на советот за безбедност. На дневен ред ќе биде модифицираниот предлог на ...

Фуере за ТВ 24: Преговарачката рамка е затвор за Македонија, а клучот го има Бугарија

Ерван Фуере за тв 24 со јасна порака до ЕУ, правите неевропски преседан со Македонија, преговарачката рамка е затвор за Македонија, а клучот го има Бугарија.

Власта повторно го одби амандманот на ССМ, синдикалците побара оставка од сите пратеници на СДСМ и на ДУИ кои гласаа против

Со 7 гласа против владеачкото мнозинство денеска повторно не го изгласа амандманот за линерарно зголемување на платите од 2806 денари поднесен од ССМ. Синдикалците ...