Македонија

Дујовски: Процесот на донесување одлуки треба да биде размена на мислења а не на сили

„Ова што се случува во Собранието не е невообичаено за нас. Пратенците до таа мера се разделени по своите партиски линии што не размислуваат дека процесот на ...

Костадиновска-Стојчевска од Тирана: Културата и младите и нивно јакнење во креирање европските проекти во фокусот на агендата на Министерството

Наградата за Тирана како Eвропска младинска престолнина (EYC) за 2022 година, претставува нов пат за напредок за градот, за младите и за земјата. Тоа е нов начин на ...

Презентација на Извештајот на Агенцијата за темелните права на ЕУ

Институтот за европска политика (ЕПИ) денеска ќе го презентира на Извештајот за темелните права на Агенцијата за темелни права на Европската унија за 2022 ...

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

На два дена пред завршувањето на француското претседателство со ЕУ, властите на земја вчера информираа дека нема нови моменти во однос на нацрт-верзијата на ...

Пендаровски, Петровска и Османи на Самитот на НАТО во Мадрид

Државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе учествува на Самитот на НАТО во Мадрид. Во состав на државната делегација се ...

Сончево и топло, температури до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, а попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Максималната ...

Мицкоски: Власта на дивјачки начин се обидува да прави дефокус

Власта да престане со преговори за македонскиот идентитет, јазик и историја, да се вратат од Софија и да кажат дека преговорите ќе продолжат само кога ќе има услови ...

Тензична седница во Собранието на Комисијата за европски прашања

Вака течеше седницата на Комисијата за европски прашања, а на која помина Законот за работни односи, со кој се дава можност судиите и јавните обвинители да работат ...

Мамучевска за ТВ 24: Воведувањето на блок тарифите е позитивна работа и не е непознато искуство

Универзитетската професорка Даниела Мамучевска во емисијата 24 Отворено истакна дека воведувањето на блок тарифите е позитивна работа и не е непознато искуство и ...

Талевски за ТВ 24: Оние кои трошат во првите три блока нема да имаат поголемо покачување и ќе имаат пониска сметка

Универзитетскиот професор Рубин Талевски во емисијата 24 Отворено рече дека сите оние што се греат на инвертори ќе влезат во третиот блок за високата тарифа, а ...