Македонија

Ковачевски утре на средба со Села за францускиот предлог

Продолжува широката консултација за францускиот предлог за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија. За утре е ...

Протест против францускиот предлог и вечерва пред Владата

Со извици и песни со патриотска содржина денеска продолжи народниот протест против францускиот предлог, неформален документ кој дава насоки како да се реши ...

Павле Трајанов за „25 минути“: Прво анализа на францускиот предлог, потоа одлука дали излегуваме од влада

Заканите на коалиционите партии дека ќе излезат од влада ако се прифати францускиот предлог остануваат на маса - Павле Трајанов лидер на Демократскиот сојуз за ...

Втор ден протести против францускиот предлог

Втор ден протести против францускиот предлог. Опозицијата најави дека и денеска се заедно со народот, и излегуваат на протест пред владата и тоа ќе го прават се ...

Француски предлог: Тет-а-тет средба Ковачевски - Мицковски

Мадификуваниот француски предлог денеска беше причина за средбата на премиерот ковачевски со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Лидерот на ...

Претседателот Пендаровски го прифаќа францускиот предлог

Шефот на државата го прифати францускиот предлог - не е ниту историски триумф ниту историски дебакл и не го загрозува македонскиот идентитет. Пендаровски денеска ...

Премиерот Ковачевски присуствуваше на седницата на Советот за безбедност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска присуствуваше на седница на Советот за безбедност кај претседателот на ...

Пендаровски: Францускиот предлог е прифатлив транзиционен компромис, нема да биде ниту триумф ниту дебакл

Модификуваниот француски предлог е транзиционен компромис за една од фазите на европските интеграции, во која три елементи се битни и затоа предлогот во овој ...

Ковачки: Власта со предлогот и овозможува на Бугарија целосен диктат

Власта ја лажеше македонската јавност во врска со Предлогот за отпочнување на преговорите со ЕУ. Владата на Ковачевски лажеше затоа што со овој предлог прават ...

Џикиќ: Отворен Балкан треба да се вклопи во активностите на ЦЕФТА

Секогаш политиката имала влијание врз економијата и економијата врз политиката така што тоа не е ништо невообичаено. она што треба да се каже е дека економскиот ...