Македонија

Ќе има ли уставни измени?

Ќе има или не уставни измени. ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека уставни измени под овие услови не може да се случат. Според поранешниот пратеник на СДСМ Јани ...

Расте бројот на заболени од рак на дојка

Се зголемува бројот на пациентки со рак на дојка во нашата земја.Во 2018 година бројот бил 750 пациенти,а сега оваа бројка изнесува 1100. Иако се уште не се конкретно ...

Над 30 пациенти во земјава живеат со механичка потпора на срцето, расте свеста за органодарителството

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ го опишува животот на повеќе од 30 ...

Колони возила кон Грција

Денешниот неработен ден, поради верскиот празник Задушница и продолжениот викенд предизвикаа зголемен број возила да има на Граничниот премин ...

Литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на МПЦ-ОА

По повод годишнинатата од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква -Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на ...

Пристигна воен конвој со нови лесни оклопни возила JLTV за Армијата

Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на Армијата – лесни оклопни возила JLTV Oshkosh, кои се од американско ...

Состојба на патиштата: Умерен сообраќај, не се чека долго на границите

До утре на регионалниот пат 1102, делница Велес - Градско, во периодот од 08:00 до 16:00 часот се изведуваат градежни активности, односно асфалтирање. Поради тоа патниот ...

Посебен сообраќаен режим денес и утре во Скопје

Единицата за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи - Скопје денес и утре поради верскиот празник Задушница ќе преземе мерки за посебен ...

Времето денеска претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма ...

Попов за ТВ 24: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

Сергеј Попов од Младите сили на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 Отворено рече дека партијата има јасно дефиниран став, дека уставни измени под овие услови не може да ...