Македонија

Разговорите за нова влада во тек, Управен треба да одлучува по одлуките на ДИК за прегласување

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Вреди“ за коалицирање во новата влада вчера ја одржаа првата средба, а според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Без струја дел од скопските општини Илинден и Кисела Вода

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, денеска без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од скопските општини Илинден и Кисела Вода, ...

Сончево и топло, до 25 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. На североистокот ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен, а ...

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан денеска, во рамки на учеството на Самитот во Котор, Црна Гора, усвоија заедничка изјава со која ја ...

Вејсели за ТВ 24: Претседателката падна на голем испит кога не го употреби уставното име на заклетвата

Поранешниот пратеник Абдулади Вејсели во емисијата 24 анализа рече дека секое враќање назад е штета за граѓанинот кој живее тука. Уставот е за нашата држава кој ...

Ѓорчев за ТВ 24: Македонија требаше да ги гледа своите национални интереси

Поранешниот амбасадор во Бугарија Марјан Ѓорчев во емисијата 24 анализа рече дека треба добро да се анализира Договорот од Преспа. Техничките одредби завршија во ...

Коалицијата „Вреди“ ја повлече тужбата по одлуката на ДИК за ИМ 0511

Коалицијата „Вреди“ на почетокот на јавната седница пред Управниот суд ја повлече тужбата по одлуката на ДИК за одбивање на нивниот приговор за избирачко ...

Мицкоски: Продолжуваат и разговорите со идните потенцијални партнери како коалицијата Вреди

При денешното обраќање во рамки на Самитот Македонија 2025 којшто се одржува во хотел Мериот во Скопје претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи ...

Џафери на Самит на лидери во Котор: Реформите се клучен чекор за доближување на регионот во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во рамки на учеството на Регионалниот самит на лидери во Котор, под мотото „Еден регион, ...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со поглаварите и претставниците на верските заедници

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот: поглаварот на Македонската ...