Македонија

Османи - Милков: Заложби за продолжување на соработката во сите области од взаемен интерес

Европските интеграции на земјава и заложбите да продолжи развојот на соработката меѓу Северна Македонија и Бугарија во сите области во кои постои взаемен ...

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе започнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија се уште не е започнат, бидејќи се чека да заврши скринингот, кој ќе потрае извесно време. Од бугарското ...

Јотова: Ситуацијата со РС Македонија е комплицирана, секој што мисли дека работата е завршена е прилично наивен

Потпретседателката на Република Бугарија Илијана Јотова им се заблагодари на партнерите од Франција, кои ја разбрале бугарската позиција и придонеле во ...

Регистрирани се 619 нови позитивни случаи на КОВИД-19, починаа 4 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:   Направени се 1.253 тестови, а регистрирани ...

Жан Митрев на распит во Обвинителството

Доктор Жан Митрев денеска е повикан на распит во скопското обвинителатво, по предметот кој беше отворен по сторијата на ИРЛ, за лекување на ковид пациенти со ...

Осквернавен споменикот на Григор Прличев во Охрид

Вандализиран дигиталниот споменик на Григор Прличев во Охрид после само нецели 48 часа од неговото поставување. Непознати лица го пресекле доводот до електрична ...

Бабовски: Забрането е одгледување свињи на отворено, регистрирани шест случаи на африканска чума

Од 6 јануари годинава кога во делчевското село Драмче првпат беше регистрирана појава на африканска свинска чума во земјава, до вчера се констатирани нови случаи и ...

Централен регистар: Здружението Цар Борис III е регистрирано по закон, не постои Регистар за спорни и негативни личности во Законот за здруженија

Централен регистар на Република Северна Македонија соошти дека во Законот за здруженија и фондации не се предвидени посебни одредби (Регистар) за спорни и ...

Ќучук: Доколку Бугарите не се вклучат во Уставот, тоа ќе го блокира патот на Северна Македонија кон ЕУ

 Доколку лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски својата кампања ја води со ставови против Бугарија и се противи на вклучувањето на Бугарите во Уставот на ...

Се преземаат мерки за справување со мајмунските сипаници, КЗБ не очекува сериозно ширење

Мајмунските сипаници не треба да ги загрижуваат граѓаните, бидејќи не се шират лесно како што е случајот со Ковид-19. Од Комисијата за заразни болести не очекуваат ...