Македонија

По Антонија Гиговска и Владо Јаневски го откажа настапот на прославата на Рамковниот договор

Поп-пејачот Владо Јаневски го откажа својот настап на Мировниот фестивал, посветен на 21-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.  Јаневски беше ...

Замрзнувањето на маржата за трговците за продажба на огревно дрво и пелети нема да им помогне на граѓаните

Воведувањето маржа од 10 проценти за огревното дрво и пелетите од една страна е задоцнета а од друга страна е чиста манипулација на Владата дека се грижи за своите ...

Клиника „Жан Митрев“: Целосно соработуваме со институциите

Клиниката Жан Митрев соопшти дека целосно соработува со институциите и дека д-р Жан Митрев по уредна покана на ОЈО денеска бил таму и дал своја изјава. - Клиника ...

Мехмедовиќ: Кичевчанецот е тестиран за мајмунски сипаници, во моментов е во изолација

Лицето од Кичево денеска е тестирано од мајмунски сипаници и во моментов е во изолација, потврди портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате ...

Царот Сакскобурготски дал согласност за името на здружението „цар Борис Трети“ од Охрид

Поранешниот премиер на Бугарија и син на царот Борис Трети, Симеон Сакскобурготски лично дал согласност да се користи името на неговиот татко за назив на ...

Регистрирани вкупно шест случаи на африканска свинска чума во земјава

Поради африканската чума во јама ќе завршат над 500 свињи од досега утврдените жаришта на болеста. Станува збор за животни што се чуваат во фарми во радиус од три ...

Кичевецот конечно е тестиран резултатот ќе се знае вечерва околу 20 часот

Кичевчанецот кој одбиваше да се тестира на мајмунски сипаници е контактиран од страна на Комисијата за заразни болести, а од таму за телевизија 24 велат дека е ...

Јавното обвинителство го товари Жан Митрев за измама, бара од судот да му се одземе пасошот

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на сопственикот на клиниката Жан Митрев, да му го одзеде пасошот. Судот е согласен дека е ...

На 17 август истекува рокот кога треба да се објават сите досегашни усвоени препораки од историската комисија

Препораките за промена на учебниците со фокус на учебникот за седмо одделение каде се изучува за Самоиловата држава, а што Владата презеде обврска да го достави на ...

Антикорупциската комисија идната недела ќе решава дали ќе покрене иницијативи за можни злоупотреби на буџетски пари во два случаја

Антикорупциската комисија идната недела ќе решава далиу ќе покрене иницијативи за можни злоупотреби на буџетски пари за тендерите за време на пандемијата кои ги ...