Македонија

Во Скопје 190 казнети возачи, 21 биле пијани

Во засилените контроли во областа на сообраќајот на територија на Град Скопје вчера се изречени вкупно 190 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 68 ...

Утрово најстудено на Попова Шапка, најтопло во Гевгелија

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека утрово најстудено со -1 степен е на Попова Шапка, а со измерени девет степени во Гевгелија. Во Маврови Анови ...

САД со дополнителни санкции за корумпирани официјални лица од Балканот

 Иако чекориме на патот кон Европската Унија, корупцијата го кочи напредокот на Северна Македонија, согласни се премиерот Димитар Ковачевски и американската ...

Облачно со повремен локален дожд со слаб интензитет

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремен локален дожд со слаб интензитет. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен ...

Младен Чадиковски реизбран за претседател на ЗНМ

Новинарите избраа претседател. Младен Чадиковски е старо-новиот претседател на Здружението на новинари на Македонија. Чадиковски освои убедливо најмногу гласови ...

Општина Аеродром не постапува по пријава за дивоградби

Жителите од станбена зграда која што е лоцирана спроти општина Аеродром со обвинение дека има непостапување на управните органи во единицата за локална ...

Скопје во понеделник пак под блокади

Се позивесно е дека Скопје во понеделник ќе биде под целосна блокада, откако не се реши проблемот со приватните превозници. Власта и опозицијата си ја префрлаат ...

МВР: Немало закани и напад на полицајци во арачиново- виновни се полицајците – одат на дисциплинска

Немало никакви закани и напад на полицајци во Арачиново- виновни се полицајците- не ги презеле потребните службени дејствија, за што ќе има дисциплинска ...

Итно да запре уништувањето на трската на охридското крајбрежје

Итно да запре уништувањето на трската на охридското крајбрежје порачуваат од регионалниот Зелен центар Охрид. Тие покренаа инцијатива трската да добие законски ...

Советничката на албанскиот премиер Рама за ТВ24: Време е регионот да стане активен актер на европската политичка агенда

Западен Балкан да стане активен актер на европската политичка агенда – тоа е барањето кое регионот ќе го презентира на 6ти декември на Самитот на ЕУ кој за прв ...