Македонија

Рамадани во СТУДИО 10: Владата на ВМРО-ДПМНЕ треба да се покаже во надворешната политика и меѓуетничките односи, се друго е изводливо

Секогаш треба да се надеваме дека една нова влада ќе работи подобро. И самиот премиер Мицкоски потенцираше дека и тој и сите министри во Владата ќе се посветат ...

Арсовска во СТУДИО 10: Локалната и централната власт не мора да се сакаат, но мора да работат за интересот на граѓаните

Оној што ќе ја води државата треба да си ги исполни ветувања, а дел од нив се поврзани со локалната самоуправа. Сметаме дека средствата ќе се распределуваат редовно ...

ЈП Комунална хигиена - Скопје со засилени активности за расчистување по вчерашното невреме

ЈП Комунална хигиена - Скопје утрово спроведува засилени активности за расчистување по обилните дождови што во текот на вчерашната ноќ го зафатија градот Скопје. ...

Во Тетово 53 литри дожд на метар квадратен

Најмногу дожд во изминатото деноноќие во државава наврна во Тетово, , 53 литри на метар квадратен,  по што следуваат Попова Шапка со 29 литри,  Скопје-Зајчев Рид и ...

Министерот Муцунски првиот работен ден ќе присуствува на Советот за надворешни работи на ЕУ

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, на првиот ден од почетокот на мандатот, патува за Луксембург, каде ќе учествува на состанок ...

Герапетритис: Неупотребата на уставното име на Северна Македонија е кршење на Договорот од Преспа

Државните и политичките лидери на Северна Македонија одбраа да не го користат уставното име на земјата на домашната сцена, што претставува флагрантно кршење на ...

Вархеји го честиташе изборот на новата Влада

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеји упати честитка до премиерот Христијан Мицкоски и Владата по повод нивниот избор.  - ...

Без струја делови од општините Ѓорче Петров и Петровец

Без електрична енергија денеска ќе бидат делови од општините Ѓорче Петров и Петровец, соопшти РЦУК - Скопје. Од 11 до 15 часот без струја ќе бидат дел од корисниците ...

Во Владата примопредавање на премиерската функција

Во Владата на Реепублика Северна Македонија денеска во 10 часот новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски ќе ја преземе функцијата од досегашниот технички ...

Судскиот совет ќе расправа по повеќе поплаки од граѓани и правни лица за работата на судиите

Судскиот совет на Република Северна Македонија денеска треба да ја одржи  491-та седница. На седницата, како што е објавено на веб страната на Судскиот совет, ќе ...