Македонија

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот „Винска визија на Отворен Балкан“ во Белград

Во Белград од 1 до 4 септември 2022 година ќе се одржи првиот меѓународен саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ кој се организира под покровителство на ...

Пендаровски: Клучни придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис Трајковски и претставниците на ЕУ и на САД го ...

Почна откупот на црвените пиперки во струмичко - цените исти како и лани

Струмичките земјоделци во неизвесност како ќе помине откупната сезона со црвената пиперка чија берба само што почна. Велат дека откупните цени се исти како ...

Нема мајмунски сипаници во земјава

Во земјавата нема мајмунски сипаници. Сомнежите беа расчистени откако синоќа, по четиридневна неизвесност негативен се покажа резултатот од тестот на Кичевецот ...

Лани во Грција имало речиси половина милион посетители од Северна Македонија

Со нешто помалку од половина милион посетители, Северна Македонија е на 11-то место меѓу топ 15 земји со најголем број посетители во Грција за 2021 година, ...

На ГП Богородица за излез од земјава се чека половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Богородица времето на чекање за излез од државата е околу ...

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на ...

Дваесет и една година Рамковен договор

Со доделувањето на сертификати за учесниците на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ од страна на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи ...

ТВ 24 дознава: Кичевчанецот кој денес е тестиран на мајмунски сипаници има негативен резултат

Кичевчанецот кој одбиваше да се тестира на мајмунски сипаници е контактиран од страна на Комисијата за заразни болести, телевизија 24 дознава дека е тестиран и е ...

На барање на ЈО, на Жан Митрев му е одземен пасошот

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на ОЈО во врска со случајот со доктор Жан Митрев и донесе одлука за определување мерка за претпазливост за ...