Македонија

Лефков: Филипче да одговори како се стекнал со луксузна хациенда на Водно и џип Ауди Q8, ДКСК да истражи

Миле Лефков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник денеска на прес - конференција повторно побара од  актуелниот претседател на СДСМ и поранешен министер за ...

„Европскиот фронт“ обвини дека Таравари врши психолошки притисок врз организациските директори за да се повлечат

Во последно време одредени луѓе во Министерството за здравство по налог на министерот Арбен Таравари вршат психолошки и институционален притисок до ниво на ...

Сиљановска - Давкова: Да не го чекаме следното лето, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризи и да ја преиспитаме организацијата внатре

Кога ќе престанат огновите и пожарите, веднаш да седнеме, да не чекаме да дојде следното лето, да го препрочитаме Законот за управување со кризи и да ја преиспитаме ...

Димитровска: Ја побаравме поканата на Владата од Вашингтон за да се провери кои лица биле на неа

Патувањето во Вашингтон на синот на премиерот Мицкоски беше тема во интервју на ТВ 24 со претседателката на Антикорупциската комисија Татјана Димитровска која ...

ДКСК: Шест пратеници од новиот парламентарен состав не поднеле изјава за имотна состојба

Истече рокот во кој најголем дел од членовите во новиот парламентарен состав требаше да го пополнат анкетниот лист на Антикорупциска во кој ќе ја наведат својата ...

Поранешен припадник на ОВК уапсен во РСМ по потерница од Србија, косовското МНР бара негово ослободување

Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово соопшти синоќа дека е информирано за апсењето на косовски државјанин од страна на полицијата на Северна ...

Еден повреден во вооружен инцидент во Чаир

Министерството за внатрешни работи го потврди за МИА вооружениот инцидент што синоќа се случи во скопската општина Чаир во кој едно лице е повредено. -Вчера во ...

Собранието ја закажа седницата за замениците-министри за 23 јули

Собранието ја закажа седницата за замениците-министри во Владата за 23 јули, со што целосно би се комплетирал владиниот тим. Како што се посочува на собраниската ...

ЦУК: Активни се 13 пожари, изминатото деноноќие имаше 24 пожари на отворено

Центарот за управување со кризи (ЦУК) утрово соопшти дека во последното деноноќие имало 24 пожари на отворено, како и дека 13 од нив се сè уште активни, а се гасат и ...

Активни пожарите кај Калањево и Сирково

Активни се  пожарите во неготинско Калањево и росоманско Сирково, потврдија за МИА од Центарот за управување со кризи. Кај Калањево горат нискостеблеста шума ...