Македонија

Меџити: Не е вистина дека глукомерите не се точни

Не е вистина дека глукомерите не се точни, тврди министерот за здравство, Фатмир Меџити. Како што вели Меџити, препораката на Министерството за здравство и на ...

ЕСМ снабдување со топлина: Потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да проверат дали објектите се подготвени за грејната сезона

ЕСМ Снабдување со топлина ДООЕЛ Скопје ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите ...

Од понеделник започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Со стартот на новата академска 2023-2024 година во понеделник, студентите кои ги исполниле условите на јавниот повик започнуваат со користење на правото на ...

Петровска-Тагарев: Соработката во одбраната помеѓу Северна Македонија и Бугарија е исклучително значајна

Соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави, порачаа министерката за одбрана, Славјанка Петровска со ...

Пет години од референдумот за прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција

Пет години од референдумот за прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција. Од вкупно 1.806.336, на референдумот излегоа 666.743 граѓани, од кои 609.813 гласаа „за“, а ...

Трипуновски: Млеко и протеински јогурт со зголемено ниво на амфлатоксин завршило во Македонија

Млеко и протеински јогурт со зголемено ниво на амфлатоксин завршило во Македонија, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Според партијата, првиот човек на Агенцијата за храна ...

Петровска ќе ги посети македонските војници кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од мултинационалните сили ...

ЗОО-Скопје одбележува 97 години од постоењето

Скопската Зоолошка градина денеска организира „Doctor Sauer ZOO Fest“, по повод 97 години од своето постоење, како најстара зоолошка градина на Балканот. Настанот ќе се ...

Жичарницата на Водно од 1 октомври со ново работно време

Жичарницата на Водно од недела ќе работи од 10 до 18 часот. Притоа, од 17 до 17.30 часот ќе биде последно возење од доле-нагоре, односно во 17.45 часот ќе биде последно возење ...

Без вода дел од општина Карпош

ЈП „Водовод и канализација“ - Скопје известува дека денеска, од 09:00 часот прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од булеварот „8 ...