Македонија

Македонија трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје

Со 12,25 случаи на милион жители, Северна Македонија е трета во Европа според стапката на смртни случаи од огнено оружје, покажува анализата на статистичкиот портал ...

Претпладне сончево, попладне можност за пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на ...

На Табановце се чека 15 минути, на другите гранични премини нема подолги задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На ГП ...

Спасена тинејџерката која паднала во дол во близина на Струмица

Полицајци, пожарникари и лекари учествувале во извлекувањето на 16 годишно девојче кое паднало во дол во близина на струмичкиот манастри Свети Илија. Девојчето е ...

Мицкоски за ТВ 24: Луѓето од 27ми април не бараат амнестија, туку правда

Христијан Мицкоски претседател на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека нема да прави работи кои ги правела претходната власт и дека ако до ...

Мицкоски за ТВ 24: Никогаш не сум рекол дека ќе го раскинам договорот со Бехтел и Енка

 Христијан Мицкоски претседател на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека е спремен за нови преговори со Бентел и Енка за промена на ...

Мицкоски за ТВ 24: Во втората половина на јули ќе има ребаланс на буџетот и нови инвестиции

Христијан Мицкоски претседател на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека во иднина ќе го гледаме допрва на пуштање на проектите кои ги ...

Мицкоски за ТВ 24: Озаконување на Мајскиот договор е противуставно

Христијан Мицкоски претседател на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека никому пораките од Бујар Османи немаат правна тежина и дека ...

Мицкоски за ТВ 24: Имајќи го предвид Уставот и законите ја дадов заклетвата со придавката

Христијан Мицкоски претседател на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека на приемот кај претседателката Силјановска Давкова и не зборувале за ...

Целосна имплементација на Преспанскиот договор - барање на поткомитетот за Западен Балкан на Парламентот на Советот на Европа

Целосна имплементација на Преспанскиот договор и од македонска, но и од грчка страна, барање на Поткомитетот за Западен Балкан на Парламентот на Советот на Европа.