Македонија

Трендафилов за ТВ 24: Клубовите ќе останат на првобитната одлука за спорните имиња и тоа ќе го бранат пред сите судови

Ѓорѓи Трендафилов во емисијата 24 Отворено рече дека несогласувањето со одлуката на клубовите со спорните имиња, ќе доведе до тоа тие да останат на ...

Богоески за ТВ 24: Овие клубови ги сметаме за провокаторски орјентирани за да создаваат тензии меѓу Бугарија и Македонија

Петар Богоески во емисијата 24 Отворено рече дека став на неговата партија Македонски концепт е дека се против било какво организирање во земјава на етничка ...

Ковачки ја обвини Петровска дека е опседната и под седативи, таа најави тужба

Ќе се видиме на суд, рече министерката Петровска. Вака заврши денешниот собраниски дуел меѓу пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки и министерката за одбрана ...

Гир: Важно да се зграпчи моментумот и да се оди напред заедно со другите земји

Прашањето на уставните измени е суверено право на Северна Македонија и таа треба да одлучи. Во однос на Уставот, важно е да видиме какви се точно предлозите и ...

Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис Трети

Комисијата за употреба на имиња на личности на денешната седница  даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис III во називот на  Здружението за ...

Ќе ги забрани ли комисијата имиња и името на цар Борис Трети на клубот во Охрид?

Комисијата за употреба на имиња ја решава судбината на бугарското здружение Цар Борис Трети. По состанокот ќе донесат одлука и извештај, а министерот за правда ...

Обвинителството отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, следејќи ги информациите по медиумите поврзани со изградбата на автопатите на ...

Таткото на Јана низ солзи за ТВ 24: Се уште не знаеме зошто ја изгубивме нашата шестгодишна Јаничка

Ние веќе ја изгубивме Јаничка, протестот утре го прави народот, ова е битка за сите деца, да не ја доживеат истата судбина како нашата ќерка. Вака за ТВ 24 сведочи ...

До Обвинителството конечно допре глас за можен криминал со надзорот на автопатите

Тендерот за изборот на фирмите кои ќе го вршат надзорот на изградбата на коридорите 8 и 10д ќе биде под лупа на обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

Џафери не фаќал врски син му да стане обвинител во Гостивар, Абази молчи за кандидатурата на неговата сопруга

„Ќе видите“ - ова беше првичниот одговор на собранискиот спикер Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите, на прашањето дали неговиот син ќе смее да ...