Македонија

Тошковски: Правиме се за гасење на пожарот во неготинско

Активностите за гасење на пожарот во неготинско продолжуваат со засилено темпо. Денеска (14.07.2024), министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, министерот за ...

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува ...

Во Галичник се одржа уште едно издание на традиционалната Галичка свадба

Звукот на зурлите и тапаните уште еднаш се разлеаа низ Мијачијата. Во Галичник се одржа уште едно издание на традиционалната Галичка свадба. Се играше, пееше, се ...

МНР: Синот на Мицкоски не беше дел од делегацијата на Самитот на НАТО

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија излезе со појаснување во врска со составот на делегацијата што ја претставуваше земјата на Самитот на ...

СДСМ: Дали Мицкоски го носел синот на државен трошок во САД?

Универзитетот Џон Хопкинс на официјалниот профил на Твитер, објави фотографии од посетата на Мицкоски од САД каде според инфомрациите од медиумите, со него е ...

Димовски: Допрва ќе се утврдува за вистинските причини и мотив за обидот за атентат врз Трамп

Какви пораки гледаат во инцидентот дел од безбедносните експерти? Со оглед на фактот што САД важат за една од најдобрите безбедносно осигурани земји. Според едни, ...

Владата прогласи кризна состојба поради пожарите - во моментов активни уште седум

Од синоќешните 21 се уште активни се уште 7 пожари во државава во општина Неготино, општина Ново село, општина Гевгелија, Конче, Чашка, атарот на Долнени, како и на ...

Утре ќе се одлучува дали четворицата малолетници кои во бесознание беа донесени на Токсикологија ќе бидат пуштени дома

Стабилни се сите клинички и лабораториски параметри на четворицата малолетници кои во бессознание беа примени на Клиниката за токсикологија. - Во текот на ...

Обвинителството и МВР го истражуваат случајот со бебето кое беше оставено на улица во Велес

Велешани згрозени од информацијата дека бебе било оставено на улица. Институциите треба да работат на ваквите случаи каде родители посегнуваат по своите деца, ...

Али Ахмети: Најостро го осудувам обидот за атентат на претседателот Трамп

Лидерот на Демократската унија за интеграција, г. Али Ахмети, на социјалните мрежи се пофали за нападот врз поранешниот американски претседател Доналд ...