Македонија

Ѓорчев за ТВ 24: Нема дилема дека двете најголеми партии ќе бидат сигурни учесници во вториот круг

Поранешниот амбасадор во емисијата 24 анализа рече дека самиот број на кандидати кои ги поддржуваат позиционите партии, зборува дека  - Важно е појавата на ...

Еленовски за ТВ 24: Имаме варијанта дека е можно и да се случи неизбор, поради неискористување на цензус

Поранешниот амбасадор Лазар Еленовски во емисијата 24 анализа рече дека досега се потврдило дека двете најголеми партии ги даваат двата кандидата во вториот круг, ...

Ружин за ТВ 24: Логично е дека еден од двајцата кандидати на двете најголеми политички партии ќе биде идниот претседател

Поранешниот амбасадор Нано Ружин во емисијата 24 анализа рече дека двете најголеми политички партии мора да истакнат свој кандидат зошто истекува времето. ...

Шехтански: Единствено обвинителството е надлежно повторно да ги отвори Хашките случаи

Во вечерашното гостување во емисијата ,,Аргумент"+ адвокатот Ванчо Шехтански како прв адвокат во Хаг за случај од Македонија, вели дека единствено надлежно за ...

Во Скопје 120 случаи на голема кашлица, утре ќе заседава Комисијата за заразни болести

Од почетокот на годината, заклучно со петок, 1 март, вкупно 120 случаи на голема кашлица се регистрирани на територија на Скопје, изјави денеска за МИА доктор Лулзиме ...

Демократски сојуз бара забрана на наркобизнисот во Македонија

Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува, над 70 фирми произведуваат канабис без ефикасна контрола од државните институции и ...

ИЈЗ: Дебелината кај возрасните и децата во Северна Македонија е на високо ниво

Речиси една третина од децата и возрасните во земјава имаат прекумерна тежина. Податоците на Институтот за Јавно Здравје (ИЈЗ), покажуваат дека над 30,% од децата од ...

Новиот член на ДИК Абдуш Демири даде свечена заклетва

Новоизбраниот член на Државната изборна комисија Абдуш Демири, со кого по неколку месеци се комплетираше составот на Комисијата, денеска во Собранието даде ...

Изет Меџити најверојатно ќе трча контра Талат Џафери или Блерим Беџети

Али Ахмети на опзоицискиот фронт ќе му се спротистави со свој.  Зијадин Села, Аријанит Хоџа, Скендер Реџепи, Мендух Тачи, но и дел од граѓански активисти кои ја ...

И вработените во петте државни универзитети бараат покачување на платите за 22% како УКИМ

Синдикатите на петте Јавни универзитети, односно Синдикат на Универзитетот „Гоце Делчев”-Штип, вработените на Универзитетот во Тетово, вработените на ...