Култура

Концерт „Со љубов за Тоше“ во Крушево

Под наслов „Со љубов за Тоше“ вечер од 19:00 часот на платото на Гумење во Крушево, пред спомен куќата на Тоше Проески, ќе се одржи концерт во спомен и сеќавање на ...

„ОЗНАКАТА ЗА ДОВЕРБА“ Е МНОГУ ВАЖНА ЗА ДОВЕРБАТА ПРИ ИЗБОРОТ ЗА ДОНИРАЊЕ

Здружението на граѓани „Конект“, неодамна на саем ја доближи „Ознаката за доверба“ до граѓаните. Оттаму појаснија дека таа претставува саморегулирачки ...

Белградско драмско позориште со „Лет над кукавичкото гнездо“ на сцената на МНТ

а сцената на Македонскиот народен театар денеска и утре со почеток во 20 часот ќе гостува Белградско драмско позориште со претставата „Лет над кукавичкото ...

Во Битола вечер почнува фестивалот на класична музика „Интерфест“

Со изведба на балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ на македонската Национална опера и балет, вечер во Битола почнува најновното издание ...

Изложба “Доаѓаме со поклон” на босанската визуелна уметница Шејла Камериќ

Босанската визуелна уметница Шејла Камериќ со своја изложба во Скопје насловена “Доаѓаме со поклон” која има за цел да расветли обични, домашни и познати ...

„Бела ноќ“ во Скопје

Бум од уметнички настани денеска во рамките на настанот „Бела ноќ“, кој ќе се одржи на десетина локации, при што скопјани ќе уживаат во музички концерти, ...

Објавување на победниците на наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“

По повод Европскиот ден на јазиците – 26 Септември, денеска во просториите на Европска куќа – Скопје ќе бидат објавени победниците на деветтата награда за ...

Достапна прва едиција стикери на македонски јазик на Инстаграм

Достапна е првата едиција стикери на македонски јазик за социјалната мрежа Инстаграм. Како што информираше министерката за култура, Бисера Костадиновска ...

„Македонисимо“ на Трпчески и пријателите со бесплатни концерти во Штип и Битола

Нашиот светски афирмиран пијанист Симон Трпчески ја продолжува мини-серијата концерти со македонската премиера на интернационалниот музички проект ...

„Ретро: телесни ретроспективи“ – изложба на Јана Јакимовска

Во Музејот на современата уметност во Скопје вечерва ќе биде отворена изложбата „Ретро: телесни ретроспективи“ на уметницата Јана Јакимовска. Изложбата е со ...