Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура

Под ведро небо ќе се одржи 35-то издание на „Макфест“


Краткиот игран филм „Малечка“ во режија на Ана Андонова вечер ќе има премиера во Тето...


Во Куршумли Ан во скопската чаршија вечер почнува 14-тото издание на „Скупи Фестивал“...


Со проекција на филмовите од програмите Светски филм и 100-годишнина од раѓањето на Федерико Фели...


По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа де...


На 18 септември в петок ќе се одржи 32 издание на манифестацијата „Охридски староградски ср...


Александара Пешевска од кумановскиот театар ја доби наградата за најдобро актерско остварување на...


Годинашново 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ (CINEDAYS) ќе се од...


Денеска на 82 годишна возраст почина доајенот на македонската забавна и народна музика Нина Спиро...


Првото издание на Скопски градски фестивал ќе се одржи вечер на плоштадот Мајка Тереза. Фестивало...