Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура

„Што ќе бидам кога ќе пораснам?“ – најнова персонализирана книга на „Кидлин...


Во Изложбениот салон – Империјал 1, денеска во 16 часот ќе биде отворена изложба на слики н...


Книгата COMPENDIUM PHILOSOPHIAE од д-р Бошко Караџов, неодамна излезе од печат, во издание на изд...


Шпанскиот поет Хусто Хорхе Падрон, лауреат на Струшките вечери на поезијата во 1990 година почина...


Издавачката куќа „Арс Ламина“ ја објави книгата „Што ако…?“ од Мет...


Концертот насловен „Камерна приказна“ ќе се одржи вечерва во 19 часот во во Филхармон...


Заврши снимањето во РСМ на долгометражниот дебитантски игран филм "Празникот на хризантемите" ("C...


Легендарниот српски пејач на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац почина на 85 години, откако ...


Монографска изложба „Помеѓу зборот и сонот“ од академската сликарка Наташа Андонова в...


Под диригентство на маестро Габриел Бебешелеа, Филхармонијата вечер ќе го одржи концертот „...