Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура Култура

„Медена земја“ и Атиџе наградени на Изборот на критиката за документарци во...


Ретроспективната изложба насловена „Локалитет бр. 5“ на уметникот Љубомир Милошески о...


Документарецот „Медена земја“ („Honeyland“) во режија на Љубо Стефанов и ...


Филмот „Врба“ ќе има азиска премиера на 13 ноември во Тајпеј, Тајван на еден од најго...


По 17 години од претходната обнова, Операта вечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе новата обнов...


Македонскиот актер Диме Илиев ја доби наградата за животно дело „Петре Прличко“, која...


Канцелариите на програмата на Европската Унија „Креативна Европа“ за потпрограмите Ку...


Во Камерната сала на Филхармонија вечер од 20 часот ќе настапи гитарското „Трио Елогио&ldqu...


Во Музејот на современата уметност (МСУ) вечер од 21 часот ќе биде отворена изложбата „Сист...


Во Музејот на современата уметност – Скопје, утревечер на 8 ноември, со почеток во 21 часот...