Култура

Италијанската актерка Каролина Пагани на „Битола Шекспир фестивал“

„Битола Шекспир фестивал“ вечер продолжува со настап на актери од Италија кои пред публиката во Битола ќе се престават со две уметнички дела, монодрама и ...

Хуманитарен концерт „Детска насмевка за овој свет“ во чест на животот и делото на Тоше Проески

Во амфитеатарот во Спомен куќата „Тодор Проески“ во Крушево вечер ќе се одржи хуманитарен концерт „Детска насмевка за овој свет“. Концертот е во чест на ...

Природата во Вевчани неисцрпна инспирација за уметниците

Повеќе од 20 афирмирани сликари од земјава и странство учествуваат на 11. Меѓународна ликовна колонија „Вевчански Видувања“ што до 10 јули ќе се одржува во ...

Србија - привлечна дестинација за сите генерации

Србија, а најмногу Белград се се поатрактивна дестинација за сите генерации. Бројни туристи во секое доба од годината можат да се забележат низ белградските улици ...

„Скопско лето“ по 43ти пат

Фестивалот „Скопско лето“ со 30тина настани оваа година го завзема културниот простор и ова лето. Основата на програмата на фестивалот ја ...

Почнува шестото издание на „Статуафест“

Од денеска до сабота на Сквер Јадран во Скопје ќе се одржи шестото издание на фестивалот „Статуафест – Другото лице на улицата – Танго на улица“. – ...

Отворање на „Скопско лето“ 2022 со концерт на Европскиот креативен оркестар при Институтот ФАМЕ’С

Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори вечер со концерт на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ...

Турската серија „Балканска приказна“ со Гала промоција во Куршумли ан

Во Куршумли ан, во Старата чаршија во Скопје, денеска ќе се одржи Гала промоција на првата епизода на турската серија „Балканска приказна“ (Balkan Ninnisi), која се ...

Во Галерија КО-РА отворена изложбата на членовите на Ателјето за цртање и сликање

Во големиот салон на Галерија „КО-РА“ синоќа е отворена изложбата на членовите на Ателјето за цртање и сликање кое веќе пет години дејствува под раководство ...

„Охридско лето“: Отворање со со четири светски познати тенори од Италија

Неколку недели не делат од почетокот на најреномираната манифестација со интернационален предзнак во нашата земја, “Охридско лето”, која на 12ти јули на ...