Култура

Србија - привлечна дестинација за сите генерации

Србија, а најмногу Белград се се поатрактивна дестинација за сите генерации. Бројни туристи во секое доба од годината можат да се забележат низ белградските улици ...

„Скопско лето“ по 43ти пат

Фестивалот „Скопско лето“ со 30тина настани оваа година го завзема културниот простор и ова лето. Основата на програмата на фестивалот ја ...

Почнува шестото издание на „Статуафест“

Од денеска до сабота на Сквер Јадран во Скопје ќе се одржи шестото издание на фестивалот „Статуафест – Другото лице на улицата – Танго на улица“. – ...

Отворање на „Скопско лето“ 2022 со концерт на Европскиот креативен оркестар при Институтот ФАМЕ’С

Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори вечер со концерт на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ...

Турската серија „Балканска приказна“ со Гала промоција во Куршумли ан

Во Куршумли ан, во Старата чаршија во Скопје, денеска ќе се одржи Гала промоција на првата епизода на турската серија „Балканска приказна“ (Balkan Ninnisi), која се ...

Во Галерија КО-РА отворена изложбата на членовите на Ателјето за цртање и сликање

Во големиот салон на Галерија „КО-РА“ синоќа е отворена изложбата на членовите на Ателјето за цртање и сликање кое веќе пет години дејствува под раководство ...

„Охридско лето“: Отворање со со четири светски познати тенори од Италија

Неколку недели не делат од почетокот на најреномираната манифестација со интернационален предзнак во нашата земја, “Охридско лето”, која на 12ти јули на ...

Гала оперски концерт „Млади оперски надежи – Коста Трпков“ со студентите на ФМУ

Студентите од студиската програма по соло пеење на Факултетот за музичка уметност учествуваат на традиционалниот гала оперски концерт „Млади оперски надежи ...

Претставата „Тартиф“ на сцената на театарот „Јордан Хаџи Константинов - Џинот“

Српско народно позориште Нови Сад и Народно позориште Сомбор со претставата „Тартиф“ ќе гостуваат вечерва со почеток во 20 часот на сцената на театарот ...

Во Драмски театар премиера на „Вернисаж“ од Хавел во режија на Теа Беговска

На малата сцена на Драмски театар-Скопје вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Вернисаж“ од Вацлав Хавел, во режија на Теа Беговска. Што е слободниот ...