Култура

Од вечерва во „Чифте амам“ ликовна ретроспективна изложба на Владимир Темков

Вечерва со почеток од 20 часот во Чифте амам ќе се отвори ретроспективната изложба на Владимир Темков кој во ликовната уметност е од 1980 година.учествува на изложби ...

Тема во „Студио 10“: Од 7-10 јуни „ОФФест“ во Скопје

Фестивалот "ОФФест" ќе го започне своето 22. издание на 7 јуни во 20 часот со вистински спектакл - концертот на португалската музичарка Мисиа и нејзиниот состав во ...

Петто издание на фестивалот на краток филм „ФИЛМАЈ“

Во Занаетчиски дом – Куманово вечер од 20 часот започнува петтото издание на Фестивалот на краток филм „ФИЛМАЈ“ 2023 што ќе трае до утре.  Како што ...

Завршува детската ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

Со доделување на награди за најдобрите млади ликовни уметници, најдобро школо и најдобар учесник, претпладнево во Битола завршува 42 .издание на меѓународната ...

Во Белград проекција на реставрираната верзија на првиот македонски игран филм „Фросина“

Во рамки на манифестацијата Денови на македонската култура во Белград, „Допир на Македонија“, во организација на здружението „Македониум“ вечерва во ...

Пред Македониумот свечено е отворена манифестацијата „Крушево град на културата за 2023“

Со претставување на големиот македонски уметник, сликарот Никола Мартиноски во галеријата Мартиноски и со концерт пред Македониумот синоќа во Крушево беше ...

Ковчежето на мудростите од авторот Атанас Конески - „Вдахновенија“ доби шесто, дополнето издание

Ковчежето на мудростите од авторот Атанас Конески - „Вдахновенија“ доби шесто, дополнето издание. Автор вели дека на 26 мај 1945 година, Конески го одржал првото ...

„Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ - меѓународна научна конференција на штипскиот Филолошки факултет

Иницијатива и волја има  за Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ да го носи името на познатиот македонски поет Ацо Шопов, кој е роден во ...

Почина Тина Тарнер на 83-годишна возраст

Легендарната пејачка Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, соопшти нејзиниот портпарол.  „Тина Тарнер, „кралицата на рокенролот“, почина денеска на ...

Денис Јанкуловски ја објави книгата „Авантурите на Космонаутко“

Денис Јанкуловски, попознат како Космонаутко, медицински техничар, го претстави својот нов авторски подвиг - книгата "Светот на Космонаутко". Во ова дело, ...