Култура

На 28-от сараевски филмски фестивал во категоријата „Ѕвезди во подем“ номинирани две македонки, две Сари - Климоска и Сандева

Стартуваше 28-то издание на сараевскиот фимски фестивал повеќе од 220 филмови од 62 земји од светот, од кои 51 филм од регионалната кинематографија ќе бидат премиерно ...

„Тркало на среќата“ од Рјусуке Хамагучи вечер во Кинотека

Во Кинотека вечер ќе биде прикажан филмот „Тркало на среќата и фантазијата“ на Рјусуке Хамагучи. -Филмот раскажува три приказни за три женски ликови и ги ...

Почина Љубиша Никодиновски - Биш, долгогодишен директор на МОТ

На 73 годишна возраст, по долго боледување почина Љубиша Никодиновски – Биш поранешен директор и селектор  на фестивалот Млад отворен театар и личност која ...

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ...

Двесетина поети и џез и поетски филмови на 2. Скопски поетски фестивал

Од 29 август до 1 септември годинава во Младинскиот културен центар ‒ Скопје и во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи второто издание на „Скопскиот ...

„Астерфест“ завршува вечерва со премиерната проекција на документарниот филм „Трн“

Со премиерна проекција на документарниот фил „Трн“ во продукција на Здружението за култура „Транзен“ од Струмица, вечер завршува седуманесеттото ...

Изложба на дела од фестивалот на алтернативна фотографија „Зрно“ во КИЦ-Скопје

Во Културно-информативниот центар, вечер ќе биде отворена изложба на дела настанати на првото издание на меѓународниот фестивал на алтернативна фотографија ...

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски, автор на оргиналната зграда на Владата

 Еден од великаните на македонската архитектура Петар Муличкоски, почина на 93-годишна возраст. Тој е автор на многу значајни проекти, меѓу кој е и оригиналната ...

Фестивалот „Браќа Манаки“ од 19 до 26 август, ќе се отвори со филмот „Раката на Бога“

Од 19 до 26 август во Битола ќе се одржи годинешното 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој ќе бидат прикажани ...

Концерт на тенорот Влатко Груевски на „Десет дена Крушевска Република“

На програмата на Манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ вечер од 21 часот на летната сцена кај музејот на НОБ на Гумење во Крушево концерт ќе ...