Култура

Во чест на Мирко Попов промоција на винил издание - ПОП КУЛТУРА

Во Eдукативниот културен центар „Лабораториум“ вечер ќе се одржи промоција на првата винил компилација посветена на современата поп продукција од млади ...

Премиера на македонскиот документарен филм за затвори „Патот на престапникот“

Македонскиот документарен филм „Патот на престапникот“ кој во изминативе две години се снимаше во КПД „Идризово“, КПУ затвор „Скопје“ и ...

Костадиновска-Стојчевска: Ги исполнуваме препораките на УНЕСКО и заеднички овозможуваме трајна заштита на Охридскиот Регион

Министерката за култура и претседателка на Националната комисија за УНЕСКО, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Охрид оствари работна средба со ...

Светски ден на театарот, бесплатни претстави во Скопје

Со бесплатни претстави во Македонски народен театар и Драмски театар и премиера во Театар Комедија, денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 март - Светски ден на ...

Почина Мирко Попов, пионерот на електронската музика во Македонија

По кусо боледување почина еден од највлијателните и најуспешни скопски диџеи, музичари, композитори, текстописци, издавачи и продуценти Мирко Попов.  Попов е ...

Тарик Филиповиќ за ТВ 24: Македонија посебно ја сакам, се радувам на претставата во МНТ

Актерот и водител Тарик Филиповиќ со монодрама ќе се претстави на публиката во Скопје на 11 април во МНТ. „Македонија посебно ја сакам. Постои некоја тајна врска ...

Светска премиера на филмот “Ефтеркланг: Македониум бенд” во продукција на МКЦ на фестивал за документарни филмови во Копенхаген

  Младинскиот културен центар (МКЦ) в сабота во Копенхаген, Данска, премиерно ќе го прикаже филмот „ Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режија на Андреас ...

Драмски театар Скопје гостува во Велес со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“

Со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ Драмскиот театар денеска гостува во Велес. Претставата ќе се игра во 20 часот на сцената на театарот ...

Започнува фестивалот на современа музика „Денови на македонска музика“

Со концерт на Воениот оркестар на Армијата, под диригентско водство на мајор Горан Илијевски, вечер започнува 47-мото издание на фестивалот на современа музика ...

Проекција на грчкиот филм „Евтихија“ во Кинотека

Во рамки на Месецот на Франкофонијата, Амбасадата на Грција во Скопје вечер од 20 часот во Кинотеката  организира проекција на грчкиот филм „Евтихија“ од 2019 ...