Култура

Балетски триптих „Молитви на моето тело“ на фестивалот „Танц фест Скопје“

Во Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведен балетскиот триптих „Молитви на моето тело“ во рамки на 20. Иинтернационалниот фестивал „Танц ...

Националниот џез оркестар со програмата „Џез лектира" ќе гостува во Велес

По концертот во Скопје, Националниот џез оркестар со програмата насловена „Џез лектира" вечер од 20 часот  ќе гостува во театарот „Јордан Хаџи ...

Биг бендот со концерт посветен на Кире Костов и настап на Дуња Иванова со „Мирисот на липите“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

На втората вечер од фестивалот „Крај Вардарот џез“, од 20 часот во Филхармонијата ќе настапи пијанистката  Дуња Иванова со концерт „Мирисот на липите“ ...

Мултимедијална изложба „Тркало на времето“ на италијанскиот уметник Марко Бањоли во Чифте амам

Во галеријата Чифте амам вечер од 19 часот ќе биде отворена мултимедијалната изложба „Тркало на времето“ на италијанскиот уметник Марко Бањоли во ...

Второто издание на фестивалот Стрип трип ќе се одржи на 8 и 9 јуни во Скопје

Второто издание на единствениот македонски фестивал посветен на стрип културата Стрип трип ќе се одржи на 8 и 9 јуни во Младински културен центар во ...

Отворено 60-тото издание на Венециското биенале

На официјална церемонија во Венеција денеска беше отворено 60-тото издание на Венециското биенале, кое ќе трае до 24 ноември. Темата на годинашното биенале е ...

„Паника“ - премиера во велешкиот театар

Двајцата млади актери, велешаните Стефан Николовски и Филип Христовски на маестрален начин ја донесоа претставата „Паника“, на нејзината премиера синоќа во ...

Награда во Калифорнија за најдобар долгометражен филм за „Бизнисот на задоволството“

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски ја доби наградата за најдобар долгометражен филм на „Риверсајд Филм фестивал“ во Калифорнија, ...

Почна 36-тото издание на Саемот на книгата под мотото „Приказна се чита“

Во арената „Борис Трајковски“ во Скопје денеска ќе биде отворено 36. издание на Саемот на книга, кој во седумте саемски дена ќе понуди книги од домашни и ...

Денеска бесплатен влез во музеите и археолошките локалитети

Колку македпнските граѓани ги посетуваат музеите и се интересираат за изложбите.Дел од граѓаните кои што ги актериваме велат дека имаат навика да посетуваат ...