Култура

Изложба на цртежи на Кирчо Арсовски во Струмица

Во Струмица вечер ќе се одржи изложбата на цртежи „Комплицирано е“ на Кирчо Арсовски од Куманово. во организација на Здружението за развој на култура и ...

Почина академскиот сликар и уметник Александар В. Настески

Во Тетово денеска на 75-годишна возраст почина Александар В. Настески, академски сликар и уметник. Роден е во 1948 во гостиварско Зубовце. Педагошка академија завршил ...

За наградата „Роман на годината“ во „трка“ 34 романи

На својата конституитивна седница жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ за 2022 година, што ја доделува Фондацијата за унапредување и ...

МКЦ: Повторно сме на мета на партиските игри

Од МКЦ реагираат дека повторно се на мета на партиските игри со смената на директори. Во соопштение информираат дека в.д. директорот  на МКЦ, Ванчо Богоев кој  ...

Дарио ќе одбележи 40 години музичка кариера со концерт во Филхармонијата

Дарио Панковски ќе одбележи 40 години музичка кариера со ексклузивен концерт во Филхармонијата на 17 февруари. Концертот го организира „Авалон продукција“ во ...

Со Третата зимска школа на МСМЈЛК ќе почне чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Со Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) ...

Костадиновска-Стојчевска на средба со Доундолуакис: Нови можности за зајакнување на соработката во културата со Грција

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, на маргините на Втората конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур Давос 2023“, оствари ...

Традиционален Гала оперски концерт по повод Василица во НОБ

По повод празникот „Василица“, вечер и утре со почеток во 20 часот во Националната опера и балет ќе се одржи традиционалниот Гала оперски концерт. Како што ...

Доделени наградите „Златен глобус“

Трагикомедијата „Самовилите на Инишерин“ (The Banshees of Inisherin) и серијата „Основното училиште Абот“ (Abbott Elementary) освоија по три „Златни глобуси“ на ...

Вевчанскиот карневал подготвен – Вевчани ги чека гостите

Вевчани се подготвува за најголемиот настан - Вевчанскиот карневал кој ќе се одржи од 12 до 14 јануари.  Маските се чуваат во тајност до последниот ...