Култура

Драмски театар Скопје гостува на фестивалот РУТА Група Триглав во Љубљана

Драмски театар со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ гостува утре, на 1 февруари, во Словенија. Во Љубљана од 31 јануари до 4 февруари во организација ...

“Неделен микс”: Убавото однесување и манирите

Убавото однесување и манирите никогаш не излегуваат од мода. Колку ние како нација посветуваме внимание на бонтонот и на воспитувањето и како можеме да се ...

„Жени во Собрание“ денеска во Театар Комедија

Со обновена креативна енергија на ансамблот и со подобрени услови за работа, денеска Театар Комедија ќе ја крене завесата за претставите што ќе бидат изведени во ...

Изведба на оперската претстава „Палјачи“ од Руџеро Леонкавало во НОБ

На сцената на Националната опера и балет (НОБ) вечер ќе биде изведена драматичната опера „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро ...

НЛБ Групација: Го поврзуваме нашиот матичен регион преку уметноста

Денеска во Љубљана се одржа прес-конференција по повод почетокот на новата уметничка програма на НЛБ Групацијата за визуелни уметности. Целта на програмата е НЛБ ...

Со промоција на книгата „Субјект(ивна) политика“ од Артан Садику завршува седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура

Во Национална галерија „Чифте амам“ денеска ќе се одржи промоцијата на книгата на Артан Садику, насловена „Субјект(ивна) политика“. Промоцијата ќе биде ...

Номинациите за „Оскар“ ќе бидат објавени денеска

Американската Академија за филмски уметности и науки денеска во Лос Анџелес ќе ги објави номинациите за престижните „Оскари“. Одличјето е претставено со ...

Влахо – најстара неолитска населба откриена досега во земјава

Археолошкиот локалитет Влахо кај Живојно во Пелагонија е досега најстара откриена неолитска населба во Македонија, потврдило лабораториското датирање, соопшти ...

Утре почнува Третата зимска школа на МСМЈЛК при УКИМ „2023, Година во чест на Ацо Шопов“

Утре ќе започне Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ...

„Ава“ – Концерт на Македонската филхармонија со една од најдобрите солистки на саксофон Асја Фатејева

Оркестарот на Македонската филхармонија денеска ќе го одржи концертот насловен „Ава“ (арх.воздух, поднебје, клима) на кој како солистика ќе настапи една од ...