Култура

Изложба на дела од фестивалот на алтернативна фотографија „Зрно“ во КИЦ-Скопје

Во Културно-информативниот центар, вечер ќе биде отворена изложба на дела настанати на првото издание на меѓународниот фестивал на алтернативна фотографија ...

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски, автор на оргиналната зграда на Владата

 Еден од великаните на македонската архитектура Петар Муличкоски, почина на 93-годишна возраст. Тој е автор на многу значајни проекти, меѓу кој е и оригиналната ...

Фестивалот „Браќа Манаки“ од 19 до 26 август, ќе се отвори со филмот „Раката на Бога“

Од 19 до 26 август во Битола ќе се одржи годинешното 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој ќе бидат прикажани ...

Концерт на тенорот Влатко Груевски на „Десет дена Крушевска Република“

На програмата на Манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ вечер од 21 часот на летната сцена кај музејот на НОБ на Гумење во Крушево концерт ќе ...

Струшки вечери на поезијата со 25 поети, лауреатот Таникава нема да дојде

Годинашното издание на Струшките вечери на поезијата ќе се одржи од 25 до 29 август, а ќе гостуваат повеќе од 25 странски поети, покрај домашните од сите генерации. ...

„Златна потковица“ на Астерфест за филмот „Сведок“ на Али Азгари

Филмот „Сведок“ на Али Азгари во иранско-француска продукција ја доби заградата „Златна потковица“ на 17-тото издание на Интернационалниот филмски ...

Четири елементи – изложба на Газанфер Бајрам во Куќата на Уранија

Во „Куќата на Уранија“ во Охрид вечерва ќе биде отворена изложбата „Четири елементи“, мозаици од академик Газанфер Бајрам. Изложбата ја организира ...

Отворена 59. Меѓународната струмичка ликовна колонија

Со отворање изложба на избрани дела од Меѓународната струмичка ликовна колонија синоќа во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ беше означен ...

Музика за Џими Хендрикс во изведба на ЗЏМ – биг бенд оркестар во Долни Сарај, Охрид

Здружението на џез музичари и слободни уметници – ЗЏМ Скопје, вечерва на локацијата на летната сцена Долни Сарај во Охрид ќе одржи концерт со изведба на дел од ...

Премиера на документарецот „Скопје – Градот на трудот“ од Лазар Нелковски

Во Летното кино „Мирно лето“ на Кинотека вечерва премиерно ќе биде прикажан првиот документарен филм „Скопје – Градот на трудот“ од Лазар ...