Култура

Во Чифте амам омаж посветен на Миле Корубин

Во објектот Чифте амам во Старата скопска чаршија вечер ќе биде отворена ретроспективно-јубилејната изложба на Миле Корубин (1922-2000). Како што најавува ...

Почнува преспанскиот јаболкобер

Со откинување на првото јаболко денеска во преспанското село Евла почнува собирањето на јаболката од годинашниот род во Преспа. Според востановената традиција, ...

Нацоски во СТУДИО 10: Среќен сум што Скопје ќе биде престолнина на културата во 2028, но треба уште отсега да се почне со работа

Италијанскиот „Ла Платеа“ за тенорот Благој Нацоски пишува - „Редок дар во време на претерана самореференцијалност“, како дел од брилијантната ...

Почна 44-тото издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Со 400 гости од кои 160 од странство и 79 филмови, се отвори 44-тото издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола. Во главната селекција се вклучени филмови од Кан, ...

Трето издание на Скопскиот поетски фестивал

Поети од Данска, Малта, Франција, Хрватска и Србија ќе бидат дел од третото издание на Скопскиот поетски фестивал. Се очекува настап на повеќе од 50 домашни ...

Друштво на филмски работници: „Браќа Манаки“ е фестивал на ДФРМ и така и ќе остане

„Друштвото на филмски работници на Македонија остро се спротивставува на повторните илузорни тенденции да му биде одземен Интернационалниот фестивал на ...

Изборот на Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“ е огромен успех за македонската култура

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува одлуката на Европската комисија со која Скопје ја доби титулата „Европска престолнина на културата за 2028 ...

Промоција на „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски

Книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски вечер ќе биде промовирана во кафе-книжарница ...

Премиера на „88 димензии“ по повод 30 години од германско-македонските дипломатски односи

Почнува одбележувањето на 30 години од германско-македонските дипломатски односи. По овој повод, пијанистите Арда Мустафаоглу и Леви Шехтман, премиерно во ...

„Горчлив шеќер“ - мултимедијален проект на Ѓорѓе Јовановиќ во МСУ

Во Музејот на современетата уметност – Скопје (МСУ) вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Горчлив шеќер“ (Bitter Sugar) - мултимедијален проект на ...