Култура

Пред Македониумот свечено е отворена манифестацијата „Крушево град на културата за 2023“

Со претставување на големиот македонски уметник, сликарот Никола Мартиноски во галеријата Мартиноски и со концерт пред Македониумот синоќа во Крушево беше ...

Ковчежето на мудростите од авторот Атанас Конески - „Вдахновенија“ доби шесто, дополнето издание

Ковчежето на мудростите од авторот Атанас Конески - „Вдахновенија“ доби шесто, дополнето издание. Автор вели дека на 26 мај 1945 година, Конески го одржал првото ...

„Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ - меѓународна научна конференција на штипскиот Филолошки факултет

Иницијатива и волја има  за Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ да го носи името на познатиот македонски поет Ацо Шопов, кој е роден во ...

Почина Тина Тарнер на 83-годишна возраст

Легендарната пејачка Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, соопшти нејзиниот портпарол.  „Тина Тарнер, „кралицата на рокенролот“, почина денеска на ...

Денис Јанкуловски ја објави книгата „Авантурите на Космонаутко“

Денис Јанкуловски, попознат како Космонаутко, медицински техничар, го претстави својот нов авторски подвиг - книгата "Светот на Космонаутко". Во ова дело, ...

Ново издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

Во Битола пристигнаа над 120 млади ликовни уметници и ликовни педагози од Кина, Индија, Романија, Полска, Словачка, Турција, Бугарија, Србија, кои заедно со своите ...

Награда за најдобра машка улога за актерот Игор Тодоров на фестивал во Враца, Бугарија

Актерот на струмичкиот театар, Игор Тодоров ја доби наградата за најдобра машка улога на на 33. НФМТФ-Национален фестивал на малите театарски форми - Враца 2023 и 11. ...

Почина Ферус Мустафов

Кралот на ромската музика, Ферус Мустафов по кусо боледување почина ноќеска на 72-годишна возраст. Саксофонистот Ферус имаше мозочен удар на 26 април и оттогаш се ...

Целовечерен концерт на Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ - Скопје

Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ - Скопје, вечерва во Домот на Армијата ќе одржи целовечерен концерт по повод Денот на сесловенските ...

Концерт на Младинскиот оркестар на ЕУ и „Фамес“ со виолинистот Даниел Роланд

Младинскиот оркестар на Европска унија (EUYO) и оркестарот на европскиот изведувачки институт „Фаме’с, вечерва во концертната сала на Филхармонија ќе одржат ...