Авто-мото трки

ГН на Холандија: Ферстапен ќе стартува од пол – позицијата

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ќе стартува од првото место на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Холандија, откако беше најбрз на денешните ...

Биното: Ред Бул веќе неколку трки е побрз од Ферари

Извршниот директор на формула 1 тимот Ферари, Матија Биното откри што мисли за неимпресивната брзина на нивните болиди на вчерашната трка за Големата награда на ...

Ауди влегува во Ф1

Германскиот автомобилски гигант Ауди ќе дебитира во Формула 1 во 2026 година како производител на мотори, најави денеска извршниот директор на компанијата Маркус ...

Доменикали: Трката за ГН на Белгија може да остане во календарот и во 2023 година

Извршниот директор на Формула 1, Стефано Доменикали, изјави дека трка за Големата награда на Белгија би можела да се одржи и следната година. Календарот за ...

Откажан Меѓународниот саем на автомобили во Женева

Меѓународниот саем на автомобили во Женева, Швајцарија, планиран за февруари, наредната 2023 година, е откажан и ќе се одржи во Доха – главниот град на Катар, ...

Традиционалното оф-роуд дводневно рели во Крива Паланка

Претстојниот викенд, 20 и 21 август, во Крива Паланка ќе се одржи атрактивното џип-рели низ Осоговските Планини, кое ќе опфати дводневна авантура на четири тркала низ ...

Перез оптимист дека може да стане шампион во Формула 1

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез изјави дека е способен да го освои шампионатот во Формула 1. – Сигурно можам да станам светски шампион. Ако сè биде добро, ...

Ферстапен триумфираше на ГН на Франција

Актуелниот светски првак во формула 1, Холанѓанецот Макс Ферстапен (Ред Бул), победи на денешната трк а за Големата награда на Франција, пред возачите на Мекларен, ...

Леклер победи на aвстриското ГП

Возачот на Ферари, Шарл Леклерк победи на денешната трка од шампионатот во Формула 1 возена за Големата награда на Австрија.   Втор беше Макс Верстапен од Ред ...

Саjнц победи на Големата награда на Британија

 Возачот на Ферари, Карлос Сајнц победи на денешната трка од Формула 1 шампионатот возена на патеката „Силверстоун“ за Големата награда на Велика ...