Авто-мото трки

Кинеското ГП откажано во 2023 година поради политиката на нулта толеранција за Ковид

Трката во Формула 1 за Големата награда на Кина ќе биде откажана четврта година по ред, јави „Би-би-си“. Последен пат Формула 1 трка се одржа во Шангај во 2019 ...

Најавена самоуправувачка „Хонда“ со вграден „Сони плејстејшн 5“

Јапонските компании „Сони“ и „Хонда“ размислуваат да вградат конзола „Плејстејшн 5“ во претстојниот нов електричен самоуправувачки автомобил ...

ФИА го одложи објавувањето на финансиските извештаи на тимовите во Формула 1 за 10 октомври

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) го одложи објавувањето на финансиските извештаи на тимовите во Формула 1 за понеделник, 10 октомври. Ова се должи ...

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СПОНЗОР НА МОТОЦИКЛИСТИЧКИ ШАМПИОН ХРИСТИЈАН БУЗАЛКОВСКИ

Видеолотарија Касинос Австрија со спонзорство од 2.500,00 евра го поддржа македонскиот мотоциклистички шампион Христијан Бузалковски за учество на БМУ Европскиот ...

Леклер: Ферари мора да се обиде да се врати на брзината што ја покажавме на почетокот на сезоната

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, по резултатите од холандското Гран при, призна дека тимот треба да се подобри, бидејќи сега на болидите на Скудерија почнува да им ...

ГН на Холандија: Ферстапен ќе стартува од пол – позицијата

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ќе стартува од првото место на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Холандија, откако беше најбрз на денешните ...

Биното: Ред Бул веќе неколку трки е побрз од Ферари

Извршниот директор на формула 1 тимот Ферари, Матија Биното откри што мисли за неимпресивната брзина на нивните болиди на вчерашната трка за Големата награда на ...

Ауди влегува во Ф1

Германскиот автомобилски гигант Ауди ќе дебитира во Формула 1 во 2026 година како производител на мотори, најави денеска извршниот директор на компанијата Маркус ...

Доменикали: Трката за ГН на Белгија може да остане во календарот и во 2023 година

Извршниот директор на Формула 1, Стефано Доменикали, изјави дека трка за Големата награда на Белгија би можела да се одржи и следната година. Календарот за ...

Откажан Меѓународниот саем на автомобили во Женева

Меѓународниот саем на автомобили во Женева, Швајцарија, планиран за февруари, наредната 2023 година, е откажан и ќе се одржи во Доха – главниот град на Катар, ...