Авто-мото трки

Верстапен сака во иднина да се натпреварува во трки на издржливост

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен кажа што планира да прави по завршувањето на кариерата во Формула 1. – Дали ќе се тркам на 50 години? Можеби, но ...

Во Барселона први претсезонски тестови на Формула 1

Во Барселона започнаа првите претсезонски тестови на Формула 1. Болидите од новата генерација за прв пат ќе се појават на патеката. Првите претсезонски тестови ќе ...

Ф1: Норис останува во Мекларен

Британскиот возач во Формула 1, Ландо Норис, ќе остане во Мекларен до крајот на 2025 година, откако денеска потпиша нов четиригодишен договор со екипата, која ...

„Хамилтон е вистински борец – ќе сака да се врати за да ја освои осмата титула“

Извршниот директор на Мекларен, Зак Браун го сподели своето мислење за тоа дали Луис Хамилтон ќе учествува во Формула 1 во 2022 година. – Сигурен сум дека е многу ...

Саинц: Ќе бидам подготвен да се борам за титулата оваа година

Возачот на Ферари, Карлос Саинц, е уверен дека ќе биде подготвен да се бори за шампионската титула во сезоната 2022, доколку новиот болид на Скудерија биде доволно ...

Саинц се надева дека во 2022 година ќа ја остварам првата победа во кариерата

Возачот на Ферари, Карлос Саинц ги сподели своите очекувања за сезоната 2022 година. – Се надевам дека следната година автомобилот ќе биде брз како ракета и ќе ни ...

Најнепријатниот момент за Ферстапен сезонава во Ф1: Ја поминав цела вечер во болница по несреќата во Силверстоун

Возачот на тимот на Ред Бул, Макс Ферстапен го издвои најнепријатниот момент од сезоната 2021 во Формула 1. – Најлошото нешто се разбира, беше моментот кога ја ...

Седумкратниот шампион во Ф1, Луис Хамилтон, прогласен за витез

Во Виндзорскиот замок, седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, денеска се здоби со најголемата чест од британското Кралско семејство. Принцот ...

Одбиена жалбата на Мерцедес, потврдeнa титулата на Ферстапен

Жалбата која германскиот тим во Формула 1, Мерцедес, ја поднесе по вчерашната трка во Абу Даби и спектакуларната завршница во која Макс Ферстапен (Ред Бул) го победи ...

Верстапен во драматична трка ја освои титулата светски првак

Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул) е нов светски првак во Формула 1, откако денеска триумфираше во последната трка од сезоната, Големата награда на Абу Даби, пред ...