Авто-мото трки

Леклер: Дефинитивно не очекувам повторување на проблемите со сопирачките овој викенд

Возачот на Ферари, Шарл Леклер се надева на стабилни перформанси на болидот за време на етапата од Формула 1 шампионатот во Саудиска Арабија. Минатиот викенд за ...

Почнува новата сезона во Формула 1

Со трката за Големата награда на Бахреин денеска на патеката Сахир ќе стартува новата сезона во Формула 1. Актуелниот светски првак Макс Ферстапен од Ред Бул ја ...

Верстапен покажа кој е шампион и ги освои квалификациите во Бахреин

Макс Верстапен ги потсети сите дека е светски шампион во Формула 1 со победата на првата квалификациска сесија за сезоната 2024, давајќи му право да стартува од ...

Ред Бул го претстави РБ20, болидот со кој ќе ги брани титулите во Формула 1

Тимот на Ред Бул официјално го претстави болидот РБ20, со кој ќе ги брани шампионските титули во Формула 1 во сезоната 2024 година. РБ20 ќе има тешка задача да го ...

Мерцедес го претстави болидот за сезоната 2024

Мерцедес го промовира својот нов болид за сезоната во Формула 1 2024 година. Автомобилот го доби името „W15“. Во тимското соопштение стои дека автомобилот има ...

Хакинен: Победата на Мекларен е многу блиску

Легендарниот фински возач во Формула 1, Мика Хакинен смета дека Мекларен е блиску до победи. Поранешниот тим на Хакинен последен пат победи на Големата награда на ...

Розберг: Верстапен ја имаше една од најдобрите сезони на сите времиња и се доближува до најдобрите пет возачи во историјата

Шампионот во Формула 1 од 2016 година, Нико Розберг, е импресиониран од начинот на кој Макс Верстапен ја одработи сезоната 2023. - Тоа не беше тимска доминација, туку ...

Формула 1: Ќе се вози трката во Абу Даби

Челниците на Формула 1 објавија дека трката во Абу Даби нема да биде откажана поради ситуацијата во Израел, пишува „Скај спортс“. Иако се пишуваше дека ќе ...

Мекларен постави нов рекорд во пит-стоп во Формула 1

Тимот на Мекларен постави Формула 1 рекорд за најбрз пит-стоп. Механичарите на Мекларен го сервисираа Ландо Норис на Големата награда на Катар за 1,8 секунди - Нов ...

Рекордни 22 трки следната година во Мото ГП шампионатот

Рекордни 22 трки ќе се одржат следната сезона во Мото ГП шампионатот, соопштија денеска организаторите. Во годината кога Мото ГП ја слави својата 75-годишнина, во 2024 ...