Авто-мото трки

Доменикали: Расте интересот за спринтовите во Ф1

Извршниот директор на Формула 1, Стефано Доменикали зборуваше за плановите за зголемување на бројот на спринтови. Тој истакна дека во иднина, раководството на ...

Скандал во Алпин поради наредби од боксот за време на ГП на Канада

Тензиите повторно се зголемија во Алпин откако Естебан Окон покажа непослушност и одби да ги следи наредбите од боксот и го пушти другиот возач на тимот Пјер Гасли ...

Формула 1: Леклер конечно победи во Монте Карло

Возачот на Ферари, Шарл Леклер победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Монако. Леклер, кој стартуваше од пол-позицијата и водеше во текот на ...

Верстапен: Нема да ни биде лесно во Монако

Трикратниот светски шампион Макс Верстапен пред почетокот на тркачкиот викенд за Големата награда на Монако изјави дека патеката во Монте Карло нема да биде ...

ФИА и Ф1 развиваат нов стратешки план

Светската автомобилистичка асоцијација (ФИА) и Формула 1 издадоа соопштение поради тензиите во последните месеци. Постојат разлики меѓу двете организации. ...

Четири пилоти со нови погонски единици за ГН на Јапонија

Вкупно четворица возачи ќе учествуваат на викендот за Големата награда на Јапонија со нови мотори. Тоа се Серхио Перез, Луис Хамилтон, Естебан Окон и Јуки ...

Верстапен со најбрзо време на првиот тренинг во Сузука

Макс Верстапен беше најбрз на првиот слободен тренинг во Јапонија. Пилотот на Ред Бул Рејсинг го забележа најдобриот круг за 1:30.056 мин. Втор и трет во сесијата ...

Двојна победа за Ферари во Австралија, неуспех за Верстапен и Ред Бул

Карлос Саинц и Шарл Леклер направија двојна победа за Ферари на трката за ГН на Австралија, а Шпанецот го презеде водството во вториот круг и остана во водство до ...

Германски медиуми: Њуи веќе преговара со Ферари

Преговорите меѓу Адријан Њуи и Ферари се веќе во напредна фаза, пишуваат неколку медиуми во Германија, но во оваа фаза информациите остануваат во доменот на ...

Верстапен победи на трката за Големата награда на Саудиска Арабија

 Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, победи на вчерашната трка од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Саудиска Арабија. Второто место му ...